VPN – wygodny sposób na ochronę danych i dostęp do pełnej zawartości platform

zagrano Sprzęt Publikacja: 17.02.2021, 11:51 Aktualizacja: 17.02.2022, 12:49
Światowa premiera Disney+ spotkała się z mieszanym odbiorem. Z jednej strony fani seriali i filmów zyskali dostęp do stale powiększającej się bazy ciekawych produkcji (sporą popularność zdobył Mandalorian), z drugiej całość ograniczono do tylko wybranych regionów, wśród których nie znalazła się Polska. Wtedy właśnie sporo osób, chcąc uzyskać dostęp do usługi Disneya, zdecydowało się na VPN. Wirtualna sieć prywatna służy również do innych celów.
0 Udostępnień

VPN – czym jest i po co się go wykorzystuje?

Wirtualna sieć prywatna, którą większość osób zna pod nazwą VPN, od dłuższego czasu wykorzystywana jest głównie przez firmy, które dzięki niej umożliwiają swoim pracownikom zdalny dostęp do wewnętrznej infrastruktury sieciowej firmy w sposób bezpieczny dla obu stron. Dzięki temu pracownik może wykonywać obowiązki z domu, a jednocześnie sieć firmy nie będzie narażona na szkodliwe działanie zewnętrznych programów, które w sposób nielegalny mogą próbować uzyskać do niej dostęp.

Z czasem jednak zastosowanie VPN rozszerzyło się również na zwykłych użytkowników. Wraz z popularyzacją platform streamingowych, osoby z nich korzystające chciały cieszyć się pełną zawartością, jednak ze względu na umowy licencyjne części filmów i seriali dostępnych np. w USA nie można obejrzeć w Polsce. Dotyczy to również stron internetowych, przy czym warto pamiętać, że takie wykorzystywanie wirtualnej sieci prywatnej często łamie regulamin danego serwisu czy usługi.

VPN do ochrony swojej prywatności

Wiele osób korzystających z Internetu obawia się o swoje dane, które nieświadomie może udostępniać. Źle zabezpieczona sieć domowa może powodować włamania na konta poczty elektronicznej, a w konsekwencji może prowadzić do utraty dostępu do części usług, które wykorzystują ów adres mail. Stąd coraz większą popularnością cieszą się sieci VPN, które uniemożliwiają “podglądanie” internetowej aktywności danego użytkownika. Wirtualna sieć prywatna ukrywa adres IP, co pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Duży problem stanowi również handel cookies – wchodząc na nową stronę dostajemy często komunikat, że korzystanie z witryny pozostawi ślad, który potem może być wykorzystany np. w celach reklamowych. Wykorzystywanie wirtualnej sieci prywatnej zapobiega takim działaniom i pozwala w prosty oraz bezpieczny sposób cieszyć się dostępem do Internetu, bez konieczności martwienia o utratę prywatności.

Wirtualna sieć prywatna może również służyć do rozrywki – VPN a Netflix

Inne, popularne wykorzystanie sieci VPN jest związane z platformami streamingowymi typu Netflix czy Disney+. Pierwsza z tych usług jest co prawda dostępna w Polsce, jednak liczba dostępnych filmów czy seriali ograniczona w stosunku do innych państw (np. USA). Wszystko zależy od umów licencyjnych, ale odbija się to na zwykłym użytkowniku, który nie może korzystać z pełnej zawartości platformy, mimo że płaci podobną kwotę co pozostali.

Stąd coraz częściej wykorzystuje się VPN, który daje dostęp również do platform niedostępnych w danym regionie. Tutaj najpopularniejszym przykładem ostatnich miesięcy jest Disney+, który w Polsce jeszcze nie wystartował. Warto mieć jednak na uwadze, że takie korzystanie z platform streamingowych często bywa sprzeczne z ich regulaminem.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments