Xbox Games Showcase. Jakie gry zaprezentował Microsoft?

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 24.07.2020, 14:43 Aktualizacja: 24.07.2021, 14:44
Niedawno informowaliśmy o przebiegu konferencji Ubisoft Forward, a za nami kolejne istotne w środowisku graczy wydarzenie, które mocno zarysowało plany wydawnicze na bieżący oraz przyszły rok. Podczas Xbox Games Showcase zaprezentowano szereg premierowych tytułów, które trafią na konsole Microsoft – Xbox One oraz Xbox Series X.
Na Xbox Games Showcase zaprezentowano m.in. Halo Infinite.
0 Udostępnień

Mnóstwo zapowiedzi podczas Xbox Games Showcase

Wczoraj, 23 lipca o godzinie 18:00 polskiego czasu, odbyła się konferencja Xbox Games Showcase. To niezwykle istotne wydarzenie, koncentrujące się przede wszystkim na promocji konsoli nowej generacji od Microsoft. O samym sprzęcie, jego wyglądzie, specyfikacji czy kontrolerze wiemy całkiem sporo, by nie powiedzieć, że niemal wszystko, ale kwestia przeznaczonych na niego gier wciąż pozostaje szeroko otwarta.

Wiedzieliśmy, że podczas Xbox Games Showcase otrzymamy nowe materiały i informacje dotyczące nadchodzących gier na Xbox One oraz nadchodzącą wielkimi krokami konsolę Xbox Series X. Liczba tytułów, które przewinęły się podczas konferencji, przerosła jednak oczekiwania i zapowiedziano aż kilkadziesiąt gier. Jakim konkretnie produkcjom poświęcono uwagę w ramach Xbox Games Showcase?

Gry z gatunku strzelanek

Konsole Xbox znane są z wysokiej jakości strzelanek, czego najlepszym przykładem jest flagowa seria gier exclusive na sprzęt i systemy Microsoftu – Halo. Ten i kilka innych shooterów zostało zapowiedzianych w trakcie omawianego pokazu. Jakie dokładnie to gry?

 • Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery Halo Infinite, lecz o tym, jak mocno jest ona wyczekiwana, najlepiej poświadczy fakt, że nowy zwiastun produkcji oraz materiał z jej rozgrywki rozpoczęły przebieg Xbox Games Showcase. Halo Infinite powstaje na bazie współpracy studia 343 Industries z SkyBox Labs i stanowi szósty tytuł głównej części Halo – zainaugurowanej blisko dwadzieścia lat temu pierwszoosobowej strzelanki.
 • Słynna seria gier na PC trafi w wersji na konsolę Xbox jako dynamiczna strzelanka FPS, zawierająca szereg trybów rozgrywki wieloosobowej oraz filmową kampanię, skupiającą się na globalnym konflikcie między dwiema najpotężniejszymi prywatnymi frakcjami wojskowymi. Premiera Crossfire X wstępnie została ustalona na bieżący rok.
 • W tym roku zostanie wydany piąty dodatek do sieciowej gry z gatunku FPS Destiny 2, którego przygotowaniem zajmuje się studio Bungie Software. Premiera Destiny 2: Poza Światłem odbędzie się dokładnie 10 listopada 2020 roku. Rozszerzenie wprowadzi do gry zupełnie nową kampanię, którą będzie można rozegrać indywidualnie lub w trybie multiplayer. Nie zabraknie także dodatkowych misji kooperacyjnych.
 • Kolejną zapowiedzianą strzelanką jest produkcja studia TwistedRed – sieciowy shooter rozwijany w modelu biznesowym free-to-play. Do dynamicznych starć, w których nawet maszyny mogą się wykazać zdolnością operowania mieczem, albo chronić siebie tarczą, przystąpimy w przyszłym roku, na który zapowiedziano premierę ExoMecha.

Gry z gatunku RPG akcji

Jednym z najpopularniejszych gatunków obecnej generacji konsol jest RPG akcji, czyli gry, w których zręcznościowy gameplay połączony jest z zaawansowanym systemem rozbudowy postaci oraz mnogością wątków i misji poza głównym tokiem fabuły. Jakie tytuły należące do tego gatunku zostały zaprezentowane w trakcie Xbox Games Showcase?

 • Projekt Avowed pozostaje dość tajemniczy i na jego temat zbyt wiele nie wiadomo – poza tym, że stanowi pierwszoosobową grę z gatunku RPG z akcją osadzoną w świecie fantasy. Data premiery Avowed szacowana jest na rok 2021, a opracowaniem tytułu zajmuje się studio Obsidian Entertainment.
 • Zapowiedź nowej odsłony popularnej serii Fable zgodnie uważa się za jeden z najlepszych i najbardziej emocjonalnych momentów całej konferencji. Prawdopodobnie czeka nas reboot cyklu, o którym wiele nie zdążyliśmy się dowiedzieć. Zajawka w postaci zwiastuna okazała się jednak wystarczającym powodem do niemałej ekscytacji.
 • To jedna z przykładowych gier, które szczególnie zyskują na sprzęcie o wysokich możliwościach technologicznych. Premiery Phantasy Star Online 2: New Genesis powinniśmy się spodziewać w przyszłym roku, ale już wiemy, że czeka na nas szereg wprawiających w zachwyt, malowniczych i niezwykle efektownych obrazów, połączonych z widowiskową akcją.
 • Mamy też coś dla fanów klasycznych systemów tabletop RPG! Opracowana przez szwedzkie studio Fatshark produkcja rysuje się jako pierwszoosobowa gra akcji, zakładająca kooperację dla czterech użytkowników. Zgodnie ze stanowiskiem twórców, premiera Warhammer 40,000: Darktide odbędzie się w październiku przyszłego roku.
 • Daty premiery Everwild jeszcze nie poznaliśmy, lecz wiemy, że czeka nas zachwycająca wizualnie, baśniowa i magiczna produkcja, która wysokim poziomem jakości animacji może dorównać nawet filmom od studia Ghibli. Przygotowaniem Everwild zajmuje się studio Rare.
 • Premiera The Outer Worlds: Peril on Gorgon odbędzie się już niebawem, 9 września 2020 roku. To przygotowany przez studio Obsidian Entertainment pierwszy dodatek do gry The Outer Worlds – z gatunku pierwszoosobowej RPG z elementami akcji. Rozszerzenie wzbogaca oryginał o nowy arsenał oraz antagonistów, a także podnosi limit doświadczenia.
 • W grudniu 2020 roku odbędzie się premiera Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age – to jedenasta odsłona głównej części popularnej serii gier jRPG od firmy Square Enix. Rozgrywka opiera się na eksploracji otoczenia, nawiązywaniu rozmów z postaciami niezależnymi, wykonywaniu zlecanych przez nich misji fabularnych oraz zadań pobocznych, a także przystępowania do walk toczonych w oparciu o system turowy.
 • Studio Ubisoft, a dokładnie wewnętrzny oddział firmy, znajdujący się w Toronto, przygotowało trzecią odsłonę cyklu gier akcji i już 29 października 2020 roku odbędzie się premiera Watch Dogs: Legion. Tym razem nie pojawi się główny bohater, lecz użytkownik otrzyma możliwość pokierowania każdą postacią neutralną, która jawi się jako potencjalny członek grupy DedSec.

Z gier sportowych zobaczyliśmy tylko nową Forzę

Chociaż wiemy już, że na Xbox Series X z gier sportowych liczyć możemy chociażby na premierę FIFA 21, podczas pokazu Xbox Games Showcase zobaczyliśmy tylko jeden tytuł powiązany ze sportem. I to tym motorowym, a więc w nazewnictwie gatunkowym gier wideo przyporządkowywanym raczej do oddzielnej kategorii – gier wyścigowych. Nie zmienia to jednak faktu, że ósma część kultowej serii wyścigów samochodowych została już oficjalnie zapowiedziana!

Co prawda produkcja jest dopiero na wczesnym etapie powstawania i nie prędko poznamy datę premiery Forza Motorsport, niemniej taki news to gratka dla każdego fana wirtualnych, dynamicznych zmagań na torze. Warto zauważyć, że nazwa gry pozbawiona jest obecnej w poprzednich częściach cyklu cyfry, zatem być może należy ją traktować jako tytuł roboczy.

Gry z gatunku przygodowych/survivalu

Na Xbox Games Showcase nie zabrakło również zapowiedzi gier przygodowych oraz survival horrorów. Największym hitem powinna okazać się kolejna odsłona serii Stalker, jednak smakowitych kąsków z tych dwóch kategorii ujawniono podczas pokazu Microsoftu nieco więcej.

 • Premiera The Gunk nastąpi dopiero pod koniec 2021 roku. W nowym dziele studia Image & Form Games przeniesiemy się na pewną planetę, która tylko pozornie pozostaje bezpiecznym miejscem, pokrytym bujnie rozwiniętymi rozmaitymi roślinami. Zagrożenie stanowi potężny pasożyt, którego należy zgładzić, zanim doszczętnie zniszczy planetę.
 • Termin premiery S.T.A.L.K.E.R. 2 pozostaje niesprecyzowany, ale do wybrania się w podróż do Zony specjalnie zachęcać nie trzeba. Od czasu wydania S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla minęło już trzynaście lat, a opracowujący kontynuację twórcy ze studia GSC Game World zapewniają, że dokonują wszelkich starań, aby sequel był wyjątkowo satysfakcjonującym powrotem do świata Stalkera.
 • Nie wiemy, kiedy odbędzie się premiera State of Decay 3, lecz poznaliśmy sporo szczegółów na temat samej fabuły – w nowej odsłonie serii gier survivalowych od studia Undead Labs trafimy do zaśnieżonego lasu, w którym zwierzęta zamieniają się w zombie. Wcielając się w czarnoskórą protagonistką, będziemy musieli przetrwać i sprostać niebezpieczeństwom czyhającym na każdym rogu.
 • O tym, że mrówki to najbardziej pracowite istoty na ziemi, będzie się można przekonać podczas rozgrywki w Grounded. W przygotowywanej przez studio Obsidian Entertainment survivalowej grze bohaterowie zostają zmniejszeni do rozmiaru owadów i muszą przetrwać w zupełnie nowej rzeczywistości, co do najprostszych zadań należeć nie będzie. Nie wszystkie insekty bowiem będą tak przychylnie nastawione do nowych mieszkańców ich trawiastego świata jak pracowite mrówki. Premierę Grounded zapowiedziano na 2021 rok.
 • 27 sierpnia 2020 roku odbędzie się premiera Tell Me Why – to przygotowana przez studio Dontnod Entertainment gra przygodowa, która podzielona zostaje na trzy rozdziały. Rozgrywka opiera się na klasycznym eksplorowaniu świata, podejmowaniu rozmaitych wyborów, kolekcjonowaniu przedmiotów oraz podejmowaniu interakcji z otoczeniem i konwersacji z innymi bohaterami.
 • Cieszymy się, że podczas omawianej konferencji nie pominięto dzieł z rodzimego rynku. Premiera The Medium, horroru przygotowywanego przez krakowskie studio Bloober Team, zaplanowana jest na grudzień bieżącego roku. Podczas Xbox Games Showcase zaprezentowano nowy zwiastun gry.https://www.youtube.com/watch?v=lMgm0GdMeZE
 • Fenomen serialu Stranger Things zaczął obejmować świat gier – to właśnie na zasadzie inspiracji popularną produkcją dostępną na platformie Netflix powstała turowa gra Echo Generation, nawiązująca do popkultury dekady lat 80. Podczas rozgrywki będziemy sterować młodymi, dojrzewającymi bohaterami, na których czeka wiele niezwykłych przygód. Premiera Echo Generation odbędzie się w 2021 roku.
 • Jeżeli dwa lata temu dobrze się bawiliście podczas rozgrywki w Hello Neighbor: Hide and Seek, to na pewno ucieszy was wieść o ogłoszonej kontynuacji. Firma tinyBuild i studio Eerie Guest przygotowują drugą część dobrze przyjętej skradanki, której wersja Alfa 1 jest już możliwa do pobrania za darmo za pośrednictwem platformy Steam. Premierę Hello Neighbor 2 zapowiedziano na przyszły rok.
 • Dotychczas właściwie nie mówiło się o tej produkcji, a termin premiery As Dusk Falls nie został jeszcze ogłoszony. To opracowany przez studio Interior/Night interaktywny dramat, w którym pokierujemy losami dwóch rodzin, zamieszkujących stan Arizona w końcówce lat 90.

Gry z gatunku platformowych

Wśród gier, w które zagrają zarówno posiadacze Xbox One, jak i za kilka miesięcy świeży nabywcy Xbox Series X, nie zabraknie także platformówek. Jakie tytuły pojawiły się wśród zapowiedzi tytułów z Xbox Games Showcase?

 • Fenomen Tetrisa polega na tym, że nawet jego oryginalna wersja z lat 80. ma pewną uniwersalną siłę i swoimi prostymi regułami potrafi ciągle pasjonować. Niemniej ważne, aby korzystać ze współczesnych możliwości technologicznych i dlatego latem przyszłego roku odbędzie się premiera Tetris Effect: Connected – gra zawierająca tryb sieciowy, funkcję cross-play czy rozdzielczość 4K przy 60 klatkach na sekundę.
 • W 2021 roku odbędzie się premiera Psychonatus 2 – to kontynuacja platformówki z 2005 roku. Po ponad piętnastu latach studio Double Fine postanowiło powrócić do historii Psychonautów, a konkretnie Raza – głównego bohatera pierwszej części, wokół którego losów skupi się także sequel.
 • Premiery Balan Wonderworld powinniśmy się spodziewać wiosną przyszłego roku. U boku Emmy oraz Leo użytkownik trafi do wyjątkowego, choć pod wieloma względami dziwacznego świata. Jak to w grach platformowych bywa – na gracza czeka szereg zadań zręcznościowych do wykonania. Nad stroną graficzną Balan Wonderworld czuwają twórcy słynnego Sonica.

Gry optymalizowane na Xbox Series X

W jednym z doniesień z ostatnich tygodni wspominaliśmy, że w przypadku gier wydanych nieco wcześniej możemy spodziewać się darmowych aktualizacji do wersji na Xbox Series X. To jeden z pomysłów Microsoftu na skuteczną rywalizację z PlayStation 5, którego producenci nie będą raczej tak skorzy do wymuszania na deweloperach bezpłatnych update’ów. W trakcie Xbox Games Showcase dowiedzieliśmy się o sporej liczbie gier optymalizowanych już w kierunku XSX. Co to za produkcje?

 • W grudniu 2020 roku odbędzie się premiera Forza Horizon 4, czyli odświeżonej, dostosowanej do standardów konsoli nowej generacji czwartej części bestsellerowej serii gier wyścigowych od studia Playground Games. Jazda za kierownicą będzie jeszcze przyjemniejsza i efektowniejsza – oraz lepiej widoczna, ponieważ podczas rozgrywki w Forza Horizon 4 nasze oczy cieszyć będzie jakość 4K Ultra HD przy 60 klatkach na sekundę.
 • Nie poznaliśmy jeszcze daty premiery Gears 5 w odświeżonej wersji na Xbox Series X. Piąta część popularnego cyklu TPS-ów to kontynuacja losów znanej z czwartej odsłony serii bohaterki Kait Diaz, z akcją rozgrywaną bezpośrednio po wydarzeniach zamykających poprzednika. Poza trybem kampanii fabularnej Gears 5 oferuje również opcję multiplayer i również w wersji na konsolę nowej generacji powinna stanowić świetną okazję do zabawy w większym gronie.
 • Premiera Gears Tactics miała miejsce w kwietniu bieżącego roku na PC, lecz przed końcem 2020 jeszcze zdąży powrócić – w wersji na konsole Microsoft. Taktyczną strategię turową stanowiącą spin-off uznanej serii Gears of War przygotowano w oparciu o silnik Unreal Engine 4, a w wydaniu na konsolę Xbox Series X cechować ją będzie jakość 4K Ultra HD przy 60 klatkach na sekundę.
 • W marcu 2020 roku ukazała się na rynku gra Ori and the Will of the Wisps. Platformowa produkcja przygotowana przez Moon Studios doczeka się wznowienia na Xbox Series X. Data premiery Ori and the Will of the Wisps w wydaniu na konsolę nowej generacji nie jest jeszcze znana, ale na pewno możemy się spodziewać rozgrywki w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę, a także udoskonalonej warstwy audialnej.
 • Czas premiery Sea of Thieves w wersji na Xbox Series X pozostaje tajemnicą. Przygotowana przez studio Rare przygodowa gra akcji rozgrywa się w otwartym świecie o iście pirackim klimacie. Dla nieznajomionych z tym tytułem cenną informacją będzie stwierdzenie, że jest to jedna z najpopularniejszych gier z rozgrywką opartą wyłącznie na trybie multiplayer.
Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments