Zdjęcia PS5 czy XSX zamiast prawdziwych konsol? Niespotykane oferty na eBay’u

Bartosz Witoszka Sprzęt Publikacja: 30.11.2020, 12:43 Aktualizacja: 30.11.2021, 12:44
Premiera PlayStation 5 z całą pewnością nie była udana i to nie tylko w Polsce. Popyt przewyższył podaż, a w dniu trafienia konsoli na rynek otrzymały ją te osoby, które zdecydowały się na złożenie zamówienia przedpremierowego. W tym samym czasie w serwisach aukcyjnych pojawiły się oferty sprzedaży PS5. Na eBay’u można kupić zdjęcia sprzętu Sony i to za ogromne sumy. Podobnych zgłoszeń nie brakuje również w kontekście Xbox Series X|S.
0 Udostępnień

Ponad 300 tysięcy złotych za zdjęcia PS5

Premiera konsol 9. generacji z pewnością nie była udana. Wiele osób nie miało okazji kupić PS5 czy Xboksa Series X|S w dniu ich debiutu i choć w przypadku sprzętu Microsoftu sytuacja wyglądała nieco lepiej, to dalej można z czystym sumieniem napisać, że popyt przewyższył podaż, a konsol było zwyczajnie za mało.

Dzień po premierze PS5 wspominałem, że na aukcjach internetowych pojawiły się oferty sprzedaży nowego urządzenia Sony za nawet kilka tysięcy złotych (przypominam, że bazowa cena PlayStation 5 to 2 299 złotych). Użytkownicy eBay’a poszli o krok dalej i zaczęli wystawiać na sprzedaż zdjęcia konsoli japońskiego przedsiębiorstwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić także fotografię Xbox Series X|S.

Obecnie dostępnych jest tylko kilkanaście aukcji, ale w szczytowym momencie miało być ich aż 300 (tak przynajmniej sugeruje Eurogamer). Aktualnie najdroższa oferta kupna PS5 opiewa na 61 tysięcy funtów brytyjskich, czyli ponad 300 tysięcy złotych, a w aukcji wzięło udział aż 70 osób. W przypadku konsoli Microsoftu mowa o kwotach rzędu kilkuset funtów brytyjskich, czyli są to nieco niższe kwoty, co nie zmienia faktu, że wciąż mówimy o doprawdy ogromnych sumach.

Co ciekawe, wszystkie aukcje są dokładnie opisane, a sprzedający wprost przyznają, że osoba, która zdecyduje się na kupno, dostanie zdjęcie konsoli, a nie sam sprzęt. W jednej z ofert oprócz fotografii użytkownik dorzuci również lizaka, co chyba ma oznaczać jakąś zawiłą formę nagrody pocieszenia.

Tak czy inaczej, zarządcy eBay’a uznali, że jest to wprowadzanie użytkowników w błąd, zwłaszcza w przypadku ofert sprzedaży PS5, bo konsoli nie da się kupić w sklepach. W oświadczeniu przesłanym Erogamerowi czytamy:

Potępiamy tych oportunistycznych sprzedawców, którzy próbują wprowadzić w błąd innych użytkowników. Jesteśmy w trakcie usuwania wszystkich ogłoszeń dotyczących zdjęć PS5 z naszego serwisu i podejmiemy odpowiednie działania wobec sprzedawców. Przy każdym zakupie, a szczególnie w przypadku przedmiotów o wysokiej cenie, kupujący powinni zachować ostrożność i dokładnie przeczytać opis oferty. Osoby, które otrzymały przedmiot niezgodny z opisem, są uprawnieni do zwrotu pieniędzy za pośrednictwem naszego systemu gwarancyjnego, pod warunkiem, że zrealizowali transakcję na platformie eBay.

Co dalej z konsolami nowej generacji? W przypadku Xboksa Series X|S nie ma większych problemów z dostępnością, a sklepy realizują zamówienia w standardowym czasie. Osoby chcące kupić PlayStation 5 będą musiały uzbroić się w cierpliwość, ponieważ konsola zniknęła z oferty sprzedaży. Zgodnie z informacją podaną przez część elektromarketów, PS5 ma być ponownie dostępne od 15 grudnia, jednak nie podano, ile konsol zostanie dostarczonych do Polski i czy faktycznie w tym dniu pojawi się opcja kupna.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments