Czarnobyl lepszy niż Gra o Tron? Tylko w internecie!

Michał Małysa Seriale Publikacja: 16.06.2019, 11:03 Aktualizacja: 16.06.2020, 11:03
Trudno było przewidzieć, że serial o katastrofie w elektrowni jądrowej dokonać może takiego zamieszania. Jest już po finale, więc warto zadać sobie pytanie, czy Czarnobyl jest lepszy niż Gra o Tron. O ile odczucia estetyczne są kwestią gustu, tak oglądalność obu serii nadal stoi po stronie GoT.
czarnobyl lepszy niz gra o tron hbo go
7 Udostępnień

Kto spodziewał się po Czarnobylu takiego zamieszania?

Gdy w rocznicę wybuchu w Czarnobylu zapowiadaliśmy miniserial HBO poświęcony katastrofie, nie mogliśmy przewidzieć, jak wielką popularnością będzie cieszyła się ta produkcja zaledwie miesiąc później. Dzisiaj trudno znaleźć zaś kogoś, kto nie słyszałby o tym tytule morza dobrego. Biura turystyczne organizujące wycieczki do ukraińskiej miejscowości przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie, a według miejskich legend drugim najpopularniejszym towarem importowym z Chin są dziś obok wiatraków liczniki skażenia.

czarnobyl hbo go emily watson

Oprócz olbrzymich kontrowersji wywołanych przez Czarnobyl w Rosji oraz zachodniego flame’u na temat obecności czarnoskórych w Czarnobylu, na uwagę zasługuje również korespondencyjna walka nowego serialu HBO ze starym hitem stacji. Mimo iż wielu uznaje krytykę ostatniego sezonu Gry o Tron za przesadę, opinie krytyków oraz większości widzów stają zdecydowanie po stronie serialu historycznego. Czy jednak Czarnobyl jest lepszy niż Gra o Tron i zdobył więcej widzów od swojej starszej siostry? Niestety, ekranizację powieści Martina przebija tylko w jednym względzie.

Czarnobyl przebija Grę o Tron tylko w internecie

Według danych serwisu Deadline hitowy miniserial zebrał jak na razie 8 milionów widzów na przestrzeni wszystkich platform, od tradycyjnej telewizji po wszelkie formy streamingu. Oznacza to, że pod względem bezwzględnych liczb Czarnobyl do Gry o Tron nie zbliża się nawet na krok. Sam pierwszy odcinek finałowego sezonu GoT obejrzało bowiem ponad 17 milionów ludzi!

gra o tron krytyka

Czarnobyl jest lepszy od Gry o Tron wyłącznie pod jednym względem – oglądalności w internecie. Mogłoby przeczyć to tezie, jakoby średni poziom ostatniego sezonu sagi odbić miał się negatywnie na liczbie subskrypcji oraz popularności platformy. Podczas gdy żaden z seriali HBO nie był oglądany przez widzów głównie w internecie (nawet GoT w szczytowych momentach zbierał stamtąd do 47% obejrzeń), Czarnobyl zebrał 52% audiencji z HBO GO, HBO Now oraz innych tego typu platform.

To naprawdę dobry sygnał dla HBO. Oznacza, że istnieje życie po Grze o Tron i firma nie musi obawiać się zostania ofiarą własnego sukcesu.

Źródło: Deadline. Grafika: materiały promocyjne. 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments