God of War (PS4 exclusive)

Michał Małysa Baza gier Publikacja: 16.09.2018, 14:45 Aktualizacja: 26.02.2019, 14:11
God of War należy do grona ekskluzywnych, których premiera znacząco podnosi sprzedaż samej konsoli. Tytuł Sony Interactive Entertainment jest powodem do dumy i dla twórców, i samego PS4. Jedna z ładniejszych gier 2018 roku przenosi w świat popkultury mitologię nordycką i robi to w sposób przebojowy.
god of war
0 Udostępnień

God of War [RECENZJA]

Mitologia nordycka w wersji pop

Za nami już sześć gier z tej serii i twórcy napracowali się, żeby płyta znalazła się w kolekcji nie tylko fanów serii. To rodzaj gier konsolowych z gatunku hack and slash. Choć wywołuje to skojarzenia z gatunkiem gore, czyli typem najkrwawszego horroru, God of War jest raczej okrutną baśnią. Gra była wydawana kolejno na PlayStation 2, PlayStation Portable, PlayStation 3 oraz PlayStation Vita, a teraz mogą w nią grać posiadacze konsoli PlayStation 4.

Głównym bohaterem najnowszej produkcji SIE jest Kratos – siejący spustoszenie bóg wojny. Protagonista znajduje się na dalekiej północy po tym jak doprowadził do zniszczenia Olimpu i śmierci wielu helleńskich bogów. Znajduje nową miłość i zakłada rodzinę, ale sielanka nie trwa długo. Żona Kratos umiera i zostawia go z małym synem – Atreusem. Razem wyruszają więc spełnić ostatnią wolę zmarłej, która chciała, żeby jej prochy rozsypać na najwyższej górze. Wola nieboszczki oznacza mierzenie się z kolejnymi trudnościami.

Droga do celu usiana jest różnymi trudnościami, a na nieproszonych gości czeka armia znanych z mitologii nordyckiej bestii. W trakcie podróży Kratos musi również zmierzyć się z konsekwencjami tego, co zrobił wcześniej. W jego wnętrzu wciąż tli się gniew, co ma wpływ na charakter postaci. Na pewno nie jest ona nudna i nijaka. Deweloperzy God of War stworzyli własną wersję nordyckich wierzeń. Według Cory’ego Barloga, reżysera gry, mitologia nordycka to bardzo splątana sieć, dlatego twórcy gry uwspółcześnili ją i zatarli granice między dobrem a złem.

God of War wyciska z kultury gier wideo najżywotniejsze soki

Nie da się nie zauważyć, że twórcy czerpali z tego, co w dzisiejszych grach jest najlepsze. Znajdziemy tam przemierzanie apokaliptycznego świata z dzieckiem (jak w The Last of Us) czy postaci trochę przypominające najnowszą Larę Croft, zaś system walki niektórym graczom kojarzy się z Dark Souls. Nie zmienia to faktu, że gra nie ustępuje wielkim poprzednikom i charakteryzuje się dobrym scenariuszem, świetną reżyserią, realną relacją ojca z synem, udaną mechaniką oraz rewelacyjnym endgame’em.

god of war

Uroda i dopracowanie przerywników zapewnia graczom przeżycia estetyczne i pomału staje się niemal tak samo ważne jak udana mechanika rozgrywki. A ta stoi w God of War na najwyższym poziomie. Gra wprowadza wcześniej nieobecne elementy rozgrywki, a także zmienia nieco jej tempo oraz przebieg. Widoczne jest to nie tylko w zmianie kamery, która na wzór współczesnych przygodowych gier akcji znajduje się stale za naszymi plecami, ale także w narracji i tonie całej historii. Kratos porzuca swoją ulubioną broń, czyli połączone łańcuchami podwójne ostrza, na rzecz topora, który po rzuceniu można przywołać z powrotem. Oręż można też ulepszać.

Kilka szczegółów technicznych

God of War jest produkcją określaną mianem exclusive – wyprodukowaną wyłącznie na potrzeby jednej platformy, w tym przypadku PS4. To widowiskowa gra akcji, w pełni wykorzystująca możliwości technologiczne tej konsoli. Jej premiera miała miejsce 20 kwietnia 2018 r.

Producent: Sony Interactive Entertainment

Wydawca: Sony Interactive Entertainment

Wydawca PL: Sony Interactive Entertainment Polska

Premiera: 20 kwietnia 2018 r.

Platformy: PS4

Zobacz także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o