PlayStation 5. W nowej konsoli Sony zastosowano różne wentylatory

Bartosz Witoszka Sprzęt Publikacja: 2.12.2020, 11:15 Aktualizacja: 2.12.2021, 11:15
Premiera konsol 9. generacji za nami, ale ciężko powiedzieć, by był to faktycznie udany start. Okazuje się, że problemy z dostępnością urządzeń to niejedyne zmartwienie Sony. Jak zauważył francuski serwis technologiczny Les Numériques, w PS5 zastosowano co najmniej dwa różne wentylatory, z których jeden jest głośniejszy. Co gorsza, klient nie może sprawdzić tego przed zakupem, a wszystko zależy od szczęścia.
Tak prezentuje się wygląd PlayStation 5.
0 Udostępnień

PS5 może być cichsze lub głośniejsze

Gracze w Polsce i w innych zakątkach świata czekają na nową dostawę PlayStation 5 do sklepów; bardziej niecierpliwe osoby mogą zdecydować na kupno nieoficjalnymi kanałami, aczkolwiek warto podejść do tego z rozsądkiem i dokładnie czytać opisy poszczególnych ofert, na jakie natrafimy w serwisach aukcyjnych.

Tymczasem osoby, które mają już PlayStation 5 w swoich domach, mogą cieszyć się graniem w wysokiej rozdzielczości przy zachowaniu dużej liczby FPS-ów, ale inną, zauważalną różnicą po przesiadce z PS4 na PS5 jest znacznie mniejsza ilość generowanego dźwięku. Poprzednia konsola miała tendencję do nagrzewania się, a hałas, jaki wydobywał się podczas rozgrywki, przypominał startowanie odrzutowca. Słowem, kultura pracy PS4 nie była zbyt wysoka, lecz według pierwszych testów PS5 nie boryka się z podobnymi problemami.

Okazuje się jednak, że nowa konsola może działać ciszej lub głośniej, a wszystko zależy od rodzaju zastosowanego wentylatora. I nie byłoby w tym nic dziwnego, w przypadku PS4 szybko pojawiły się unowocześnione modele z nieco lepszymi podzespołami (jeszcze przed premierą wersji Pro), gdyby nie to, że mówimy o egzemplarzach premierowych. Co więcej, klient nie zostaje poinformowany, że kupuje “lepszą” lub “gorszą” konsole, a wszystko zależy od szczęścia.

Sprawę dokładnie opisał francuski serwis technologiczny Les Numériques, którego autorzy wymieniali się wrażeniami z użytkowania PS5. Część osób twierdziła, że nowa konsola Sony działa niemal bezgłośnie, inni podkreślali z kolei, że nie jest aż tak cicha, aczkolwiek dalej była cichsza od PS4.

Redaktorzy postanowili rozkręcić wszystkie PS5, jakimi dysponowała redakcja i sprawdzić, o co dokładnie chodzi. Okazało się, że w konsolach montowane są przynajmniej dwa różne modele wentylatorów, z których jeden jest cichszy (39 dB), a drugi głośniejszy (43 dB). Rozmontowano dokładnie pięć konsol – dwie z nich wyposażono w “wentylator 39 dB”, a pozostałe miały “wentylator 43 dB”.

Dalej jest to ciszej, niż w przypadku PS4, którego wersja podstawowa generowała dźwięk na poziomie nawet 60 dB (test serwisu Medium), a średnia wariantu Pro oscylowała wokół 50 dB (materiał Digital Foundry), producent nie poinformował jednak klientów o możliwych różnicach.

Ponadto w tekście na Les Numériques zauważono, że w materiale pokazowym Sony z początku października widoczny jest trzeci model wentylatora. Japońska firma nie skomentowała jeszcze całej sprawy, która dla posiadaczy PS5 nie jest z pewnością zbyt miłym doświadczeniem.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments