Specyfikacja PS5 vs PS4. Na czym polega przewaga nowej konsoli?

Radosław Dąbrowski Sprzęt Publikacja: 29.09.2020, 10:47 Aktualizacja: 30.09.2021, 13:16
Do światowej premiery PlayStation 5 pozostało półtora miesiąca. Na europejskim rynku konsola zamelduje się tydzień później. O nowym sprzęcie Sony wiemy już bardzo dużo i na pewno możemy się spodziewać urządzenia o zdecydowanie większych możliwościach od PlayStation 4. Utwierdza nas w tym przekonaniu nowy materiał promocyjny, który pojawił się na kanale Sony na YouTube.
0 Udostępnień

Potęga konsoli nowej generacji

W poprzednim tygodniu otrzymaliśmy od Sony specjalny materiał zatytułowany 23 rzeczy, które musicie wiedzieć o PlayStation 5, który stanowi pigułkę najważniejszych informacji i bez wątpienia może pomóc potencjalnemu nabywcy w dokonaniu zakupu konsoli. Przyszła pora na zamieszczenie kolejnego filmu – ponownie na oficjalnym kanale firmy na YouTube, czyli PlayStation Access. Tym razem omówione zostały różnice pomiędzy specyfikacją techniczną PlayStation 5 a jej poprzedniczki.

Przewaga nowej konsoli widoczna jest przykładowo pod kątem parametrów karty graficznej. Bazuje ona na RDNA-2, której sprawność określa się na 10,3 TFLOPS, zatem moc przerobowa jest dwukrotnie większa, ponieważ w przypadku PlayStation 4 wynosi 4,2 TFLOPS. Ponadto nie brakuje akceleracji ray tracingu, czyli techniki generującej fotorealistyczne obrazy scen trójwymiarowych.

Można spodziewać się znacznie szybszego wczytywania danych. Ich transfer z HDD w PlayStation 4 osiągał maksymalną prędkość 100 MB/s. Konsola nowej generacji zaoferuje przynajmniej 5GB/s. Błyskawicznie odnajdziemy również nasze dane na dysku, a wczytanie 2 GB danych na PlayStation 5 nie potrwa dłużej niż pół sekundy. W przypadku PlayStation 4 należało czekać około 20 sekund.

Zamontowany napęd Ultra HD Blu-ray to kolejny element decydujący o przewadze nowego sprzętu od Sony. Płyty tego rodzaju zapewniają pojemność do 100 GB, co jest parametrem dwukrotnie większym od standardowych płyt Blu-ray z 50 GB przestrzeni na pliki, wykorzystywanych przez PlayStation 4.

Pamięć RAM zaś w przypadku PlayStation 5 to 16 GB GDDR6 z prędkością transferu sięgającą 448 GB/s. W PlayStation 4 transfer RAM mógł osiągać najwyższy poziom 176 GB/s. Ponadto warto dodać, że procesor nowej konsoli jest ponad 2 razy szybszy od 8-rdzeniowego Jaguara używanego w przypadku poprzedniczki.

Przypomnijmy, że podczas PlayStation Showcase poznaliśmy m.in. datę premiery PlayStation 5. Mocno wyczekiwana platforma od Sony trafi do sprzedaży 12 listopada. Jest to termin premiery światowej, w Europie pojawi się bowiem siedem dni później, 19 listopada.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments