The ABC Murders – nowy Hercules Poirot?

Michał Małysa Seriale Publikacja: 7.01.2019, 5:53 Aktualizacja: 7.01.2019, 5:53
Czy John Malkovich zmieni nasze postrzeganie jednego z najbardziej charakterystycznych bohaterów brytyjskiej popkultury? Tego dowiemy się już 25 stycznia, gdy na platformie player.pl pojawi się serial The ABC Murders, adaptacja klasycznej powieści detektywistycznej autorstwa Agathy Christie.
the abc murders
2 Udostępnień

Mistrzyni zbrodni wiecznie żywa

Powieści zmarłej jeszcze w latach siedemdziesiątych Agathy Christie wciąż cieszą się niezmienną popularnością. Kilkadziesiąt wydanych przez nią książek po dziś dzień wyznacza standardy w gatunku powieści kryminalnych i sensacyjnych. Misterna, lecz zawsze wiarygodna fabuła, łatwe do polubienia postaci oraz wartka akcja, którymi charakteryzują się niemal wszystkie dzieła w dorobku autorki, zapewniły Christie grono oddanych czytelników. Niektórzy z nich ograniczają swoją uwagę wyłącznie do lektur spod pióra brytyjskiej pisarki. Sześćdziesiąt sześć powieści detektywistycznych oraz czternaście tomów opowiadań to liczba na tyle duża, że rozrywki z pewnością im nie brakuje!

the abc murders

Dzieła autorki doczekały się również niezliczonej ilości adaptacji, zarówno kinowych, jak i telewizyjnych. Do najsłynniejszych ekranizacji powieści Agathy Christie zaliczają się produkcje takie jak Morderstwo w Orient Expressie (które doczekało się zresztą niedawno remake’u), Śmierć na Nilu czy Świadek oskarżenia – filmy doskonale znane wszystkim entuzjastom kina. Bardzo dobrze ocenianym serialem była też produkcja przedstawiająca losy najpopularniejszego bohatera książek Christie o prostym i wiele mówiącym tytule – Poirot. Tej samej postaci poświęcony jest najnowszy tytuł BBC, który już dziś pojawi się w platformie player.pl.

Czym chce zaskoczyć The ABC Murders?

Tytuł wydanej w 1936 roku powieści (u nas znanej pod skróconą nazwą ABC) odnosi się do postaci tajemniczego mordercy, który dobiera swoje ofiary właśnie według klucza alfabetycznego. Co więcej, przy każdym z trupów znaleziona zostaje alfabetycznie ułożona lista stacji kolejowych. Seryjny zabójca szybko zostaje więc ochrzczony tytułowym mianem, a misji jego wytropienia podejmuje się najbardziej wytrawny z brytyjskich detektywów – Hercules Poirot.

Pochodzącego z Belgii śledczego zagra w nowym serialu BBC John Malkovich. To bardzo odważna i zaskakująca decyzja – zdecydowanie nie pasuje on do utrwalonego w kulturze wizerunku Poirota. Czy niewątpliwa charyzma tego aktora przełamie niechęć widzów do tak radykalnych zmian? Trailer wskazuje, że może być to naprawdę niezła rola.

Obok Johna Malkovicha główną gwiazdą ABC Murders ma być Rupert Grint, znany z roli Ronalda Weasleya w serii Harry Potter. Uważne spojrzenia nie tylko polskich widzów skupią na sobie również Eamon Farren oraz Anya Chalotra. Oboje znaleźli się bowiem w obsadzie Wiedźmina, gdzie zagrać mają odpowiednio nilfgaardzkiego szlachcica Cahira oraz doskonale wszystkim znaną czarodziejkę Yennefer. Za przystosowanie powieści Agathy Christie na potrzeby serialu odpowiedzialna jest zaś Sarah Phelps. Nie jest to dla niej pierwszyzna, gdyż przeniosła już na telewizyjny ekran dwie wielkie powieści Dickensa (Wielkie oczekiwania oraz Olivera Twista) oraz równie istotne społecznie dzieło J.K. Rowling (Casual Vacancy).

Kiedy i gdzie obejrzymy The ABC Murders?

O premierze The ABC Murders wspominaliśmy już w naszej notce na temat seriali player.pl w styczniu 2019. Najświeższa adaptacja powieści Agathy Christie pojawi się na tej platformie już 24 stycznia. Będzie to prawdopodobnie najgorętsza premiera tego tygodnia. Oprócz niej pojawią się bowiem tego dnia dwie lokalne produkcje Netfliksa (południowokoreańskie Kingdom oraz wyprodukowane również przez BBC Black Earth Rising), a dzień wcześniej będzie miała w HBO GO miejsce premiera aktorskiej adaptacji komiksu Deadly Class.

Której z produkcji dacie wówczas szansę?

 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments