Wiedźmin lepszy niż Mandalorian? To nie takie proste…

Michał Małysa Seriale Publikacja: 3.01.2020, 15:12 Aktualizacja: 3.01.2020, 15:12
Kontrowersje związane z popularnością Wiedźmina oraz oglądalnością tego serialu w stosunku do innych produkcji takich jak The Mandalorian czy Stranger Things sprawiają, że warto wyklarować tę sprawę i przedstawić sposoby, którymi badana była oglądalność lub popularność tych produkcji w ostatnich dniach.
wiedzmin popularniejszy niz mandalorian
20 Udostępnień

Czy Wiedźmin przebił Mandaloriana? Tak, ale…

Po wczorajszym artykule na temat popularności Wiedźmina względem Stranger Things w dyskusji na Facebooku odezwały się głosy zwracające uwagę na liczne doniesienia prasowe o znacznie większym powodzeniu, którym miałby cieszyć się serial Netfliksa. Pewne rozbieżności w ocenianiu tego elementu biorą się przede wszystkim ze stosunkowo małej dokładności danych – popularność szacowana jest przez filmy analityczne, a Netflix rzadko udostępnia dokładne dane.

Nasz ostatni artykuł odnosił się do danych firmy Parrot Analytics zebranych na zlecenie Business Insidera w okresie 18-24 grudnia. Wówczas w USA na czele rankingu popularności według współczynnika „demand expressions” (na który oprócz estymowanych wyświetleń serialu składają się również oceny użytkowników, chęć obejrzenia produkcji oraz zaangażowanie widzów w późniejsze dyskusje) stał niedostępny jeszcze w Polsce The Mandalorian oraz recenzowane przez nas Stranger Things 3, będące wcześniej liderem przez 21 tygodni!

W okresie 22-28 grudnia sytuacja się zmieniła. Wiedźmin wyprzedził w tym okresie pod względem „demand expressions” serial z uniwersum Gwiezdnych Wojen, zarówno w samych Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. – Natychmiastowy sukces Wiedźmina podkreśla wpływ, jaki wrzucane za jednym zamachem sezony mogą mieć na napędzanie widowni. Jest to kluczowe również w kontekście spodziewanej na lata dwudzieste walki pomiędzy platformami streamingowymi – skomentował przedstawiciel firmy zajmującej się badaniami rynku VOD.

Serial oglądany mniej niż Stranger Things, ale i tak jest hitem!

Znacznie pewniejsze niż szacunki firmy analitycznej wydają się rankingi Netfliksa. Chociaż nie znamy dokładnej metodologii ich prowadzenia, portal Deadline wypisał najbardziej prawdopodobne zasady, którymi mogła kierować się platforma streamingowa:

 • ranking opiera się na liczbie kont, które obejrzały przynajmniej dwie minuty serialu w czasie pierwszych czterech tygodni na Netfliksie,
 • w przypadku seriali z wieloma sezonami brany pod uwagę jest ten najpopularniejszy,
 • jeżeli serial miał premierę w czasie wynoszącym mniej niż 28 dni od końca roku (tak było właśnie z Wiedźminem czy recenzowanym przez nas Ty 2), pozycja ustalana jest na podstawie początkowej próbki oraz dalszych szacunków i przewidywań.

Tak przygotowana lista najpopularniejszych seriali Netfliksa w 2019 roku prezentuje się następująco:

 1. Stranger Things 3
 2. Wiedźmin
 3. The Umbrella Academy
 4. Już nie żyjesz
 5. Ty 2
 6. Jak nas widzą
 7. Niewiarygodne
 8. Sex Education
 9. Trzynaście powodów 3
 10. Raising Dion

Wśród dziesięciu najchętniej oglądanych seriali Netflix 2019 zabrakło tak popularnych i głośnych serii jak Narcos, The Crown czy The Kominsky Method. Sukces Wiedźmina wydaje się tym większy, choć trudno wyrokować, czy podobnie jak Stranger Things będzie w stanie utrzymać się na liście najpopularniejszych produkcji przez niemal pół roku. Jesteśmy przekonani, że premiera 2. sezonu Wiedźmina będzie prawdziwym hitem!

Źródło: Business Insider, Deadline. Grafika: Netflix.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments