Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker [RECENZJA]

Michał Małysa Seriale Publikacja: 20.03.2020, 23:09 Aktualizacja: 20.03.2021, 23:12
Biznes kosmetyczny to szansa na ogromny zarobek. Wiedziała o tym Sarah Breedlove, która postanowiła stworzyć własną linię produktów do pielęgnacji włosów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie była czarną praczką żyjącą w czasach, w których dopiero co zniesiono niewolnictwo. Netflix wypuścił właśnie serial opowiadający historię pierwszej Afroamerykanki, która została milionerką dzięki własnej przedsiębiorczości.
Madam C.J. Walker
0 Udostępnień

Historia Madam C.J. Walker – duża dawka inspiracji

Kanwą serialu jest biograficzna książka On Her Own Ground, autorstwa praprawnuczki Walker, A’Lelii Bundle. Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker to wielowątkowa i inspirująca produkcja, w której poruszane są takie tematy, jak rasizm, niewolnictwo i emancypacja kobiet oraz walka z oczekiwaniami społecznymi.

Madam C.J. Walker to kobieta, która dawała ludziom mnóstwo szans – i jak pokazuje serial, wiele ludzi z tych szans skorzystało. W prawie każdym widziała potencjał do stania się “lepszą wersją siebie” i jeśli tylko dana osoba chciała współpracować, to ta kobieta dawała jej wszystkie możliwości. Mimo tego wielokrotnie była raniona i zdradzana przez najbliższych – nic dziwnego, że z wiekiem chciała mieć coraz większą władzę i kontrolę. Zanim zaczniecie oglądać serial, warto poznać niezwykłą biografię Madam C.J. Walker.

Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker – fabuła

Długo czekaliśmy na premierę serialu Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker. Jak się okazuje, było warto. Serial obejmuje prawie całe życie protagonistki. Sarah Breedlove (prawdziwe nazwisko Madam) poznajemy w momencie, kiedy jej agresywny mąż atakuje ją z powodu łysienia plackowatego. Sarah ciężko pracowała jako praczka, starając się utrzymać siebie i córkę, w związku z czym wkrótce włosy zaczęły jej wychodzić garściami.

premiera własnymi rękoma - madam c.j. walker

W czasach, gdy piękne włosy były jedną z rzeczy świadczących o statusie społecznym, był to prawdziwy dramat. Poza tym coś takiego odbiera pewność siebie każdej kobiecie. W tym trudnym momencie swojego życia Sarah poznała Addie Monroe – kobietę, która zaoferowała jej cudowny specyfik na włosy. Maść zadziałała, Sarah zaczęła na nowo cieszyć się życiem i chcieć więcej niż “kariera” praczki. W tym momencie drogi obu pań się rozeszły, a Sarah zaczęła próbować rozkręcić własny biznes.

Po kilku latach stała się pierwszą czarnoskórą milionerką, która doszła do fortuny własną pracą. Wybudowała słynną Willę Lewaro i zapisała się w pamięci swoich bliskich jako osoba, która do końca walczy o to, na czym jej zależy.

Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker – obsada aktorska

W roli głównej została obsadzona Olivia Spencer, laureatka Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Służące. Madam C.J. Walker w jej wykonaniu to twarda, niepokorna babka, która zawsze dostaje to, czego chce. Olivia Spencer udźwignęła ciężar tej roli i przy okazji pokazała Sarah Breedlove od bardziej “ludzkiej” strony. Sceny, w których Madam C.J. Walker załamuje się stanem swoich włosów czy kiedy odkrywa zdradę męża, zostały odegrane po mistrzowsku.

W serialu zagrali także:

  • Tiffany Haddish – Leila, córka Madam C.J. Walker,
  • Blair Underwood – C.J. Walker, mąż głównej bohaterki,
  • Carmen Ejogo – Addie Monroe, biznesowa rywalka Walker,
  • Garrett Morris – teść protagonistki,
  • Kevin Carroll – prawnik Ransom,
  • Bill Bellamy – kuzyn Sweetness.

Carmen Ejogo udało się stworzyć kreację kobiety, od której trudno oderwać wzrok. Z Tiffany Haddish ze swoją charakterystyczną wymową i postawą mocno zapada w pamięć.

Madam C.J. Walker - villa lewaro

Co się udało, a co nie w tym serialu?

Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker to produkcja, w której wiele rzeczy wyszło naprawdę dobrze. Obsada aktorska została znakomicie dobrana, a niełatwa do przedstawienia historia Sarah została pokazana w przystępny i ciekawy sposób. Na pewno ten serial przyczyni się do spopularyzowania historii Madam Walker.

Na uwagę zasługują świetne kostiumy. Zdjęciowo produkcja prezentuje się świetnie, choć znalazło się w niej kilka mało potrzebnych ujęć. Inną kwestią jest fakt, że to, co dla mnie jest niepotrzebnym przedłużaniem (jak pokazywanie wyobrażeń głównej bohaterki w postaci tańca), dla kogoś może być świetną wstawką pozwalającą “zajrzeć do głowy” protagonistki.

Czy warto oglądać Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker?

Jak najbardziej! To dobrze zrealizowana i odpowiednio długa produkcja. Cztery odcinki (każdy trwa niecałą godzinę) w zupełności wystarczyły, aby w ciekawy i wyczerpujący sposób opowiedzieć historię pierwszej czarnoskórej milionerki w Ameryce.

Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker to jedna z naszych propozycji na liście seriali i filmów na weekend od Netflixa. Jednak ten serial ogląda się bardzo szybko, więc warto zerknąć na wszystkie propozycje, aby nie zabrakło wam rozrywki!

Fot. Netflix

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments