Serial Wiedźmin: jak przygotować się do premiery produkcji Netflixa?

Michał Małysa Seriale Publikacja: 23.11.2019, 14:00 Aktualizacja: 23.11.2020, 14:00
Premiera serialu Wiedźmin na Netflixie już 20 grudnia. Jeśli tak jak my nie możecie się doczekać tego dnia, to możecie osłodzić sobie oczekiwanie świadomym wprowadzeniem się w wiedźmińskie i około wiedźmińskie klimaty. Co warto przeczytać, obejrzeć, a także w co zagrać i co odsłuchać przed premierą Wiedźmina? Sprawdź naszą subiektywną listę!
wiedzmin w netflix
9 Udostępnień

Co warto czytać przed premierą serialu Wiedźmin?

Seria Andrzeja Sapkowskiego to pozycje obowiązkowe, tym bardziej, że Wiedźmin od Netflixa powstał właśnie na podstawie książek. Stąd też duże rozczarowanie co niektórych po tym, jak zobaczyli Triss Merigold na zwiastunie Wiedźmina. Im większa będzie nasza znajomość sagi, tym zapewne mniejsze rozczarowanie serialem. W końcu Andrzej Sapkowski miał trochę do powiedzenia przy produkcji netflixowego Wiedźmina.

  • Opowiadania i inne dzieła Andrzeja Sapkowskiego: Ostatnie życzenie (pierwszy zbiór opowiadań) i Miecz przeznaczenia (drugi zbiór).
  • Saga o Wiedźminie: Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki, Pani jeziora.
  • Zbiór opowiadań: Coś się kończy, coś się zaczyna.
  • Sezon burz – zaliczany jako prequel do sagi o Wiedźminie.
  • Bestiariusz słowiański autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa – części 1 i 2, zawierające rodzime baśnie, podania i legendy okraszone naprawdę pięknymi ilustracjami.
  • Seria Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz (cztery tomy). Głównym bohaterem serii jest Vuko Drakkainen, mężczyzna, który dzięki zdobyczom najnowszej techniki włada niemal nadludzkimi siłami. Przybywa na planetę Midgaard, na której niegdyś grupa naukowców przeprowadzała badania, ale z czasem kontakt z nimi się urwał. Zadaniem Drakkainena jest odnalezienie zaginionych naukowców, co wymaga od niego poświęcenia i upodobnienia się do mieszkańców obcej planety- bohater poddaje się operacji oczu i zmienia imię.
  • Jesienne Ognie – Valeria Komarowa. Pozycja z jednej strony nieoczywista, natomiast klimatycznie mocno pasuje do tematyki odmieńców, walki i wzbudzania strachu z powodu bycia “innym” niż zwykli ludzie. Główną bohaterką jest Rey-Line – Pani Jesieni i władczyni prawdziwego ognia. W pojmowaniu ludzkim – niebezpieczny odmieniec o złotej krwi, któremu jednak chętnie zapłacą, jeśli trzeba pozbyć się innych odmieńców, narażając własne życie. Rey jest nieszczęśliwie zakochana w człowieku, który jest jej przeznaczony, ale ich relacje są mocno skomplikowane. Akcja dzieje się w domyśle na terenach wschodnich. Brzmi znajomo?

W co warto zagrać przed Wiedźminem od Netflixa?

Tutaj odpowiedź jest oczywista – dobrze wejdą wszystkie polskie produkcje od CDP RED. Ale nie tylko one.

  • Wiedźmin (CDP RED, tylko na PC).
  • WIedźmin 2: Zabójcy królów (CDP RED, na PC i XBox 360).
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon (CDP RED, na PC, PS4 i Xbox One oraz od niedawna na Nintendo Switch).
  • Dodatek do Wiedźmin 3: Krew i wino (CDP RED, na PC, PS4 i Xbox One).
  • Dodatek do Wiedźmin 3: Serca z kamienia (CDP RED, na PC, PS4 i Xbox One).
  • Gwint: Wiedźmińska gra karciana (CDP RED, na PC, PS4 i Xbox One, od niedawna iOS oraz według zapowiedzi w grudniu ma wyjść na Androida).
  • Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści (CDP RED, na PC, PS4, Xbox One).
  • Wiedźmin Gra Przygodowa – elektroniczna adaptacja gry planszowej (CDP RED, na PC, iOS i Androida).
  • Wiedźmin: Gra Przygodowa – wersja planszowa (projekt Ignacy Trzewiczek, wydawca Fantasy Flight Games).
  • The Witcher RPG – gra wyobraźni (CDR RED i Mike Pondsmith).
  • Kingdom Come Deliverance (Warhorse Studios, na PC, PS4 i Xbox One).
  • Monster Hunter World (Capcom, na PC, PS4 i Xbox One) – ale tylko dlatego, że dodali tam postać Geralta.

Co obejrzeć przed obejrzeniem Henry’ego Cavilla jako Geralta?

Oczywiście Wiedźmina z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego! Michał Żebrowski jako Geralt i Grażyna Wolszczak jako Yennefer stworzyli pewien kanon, którego nie można pominąć. Może totalnie nie o taki kanon chodziło twórcom serialu, ale co weszło w kulturę, to weszło! I nie zapominajmy o smoku. Jedyny prawdziwy smok to ten z pierwszego serialu Wiedźmin.

A jeśli chcecie oswoić się trochę z grą Herny’ego Cavilla (wiele osób po wybraniu Cavilla na Geralta stwierdziło, że jest do tej roli zbyt ładny), polecamy Człowieka ze stali, gdzie tenże aktor wciela się w legendarnego Supermana.

Poza tym wiele osób twierdzi, że Henry Cavill wygląda w wiedźmińskiej charakteryzacji jak Legolas, więc obejrzycie sobie Władcę Pierścieni. Trylogię. Wersję rozszerzoną. : )

Czego słuchać w oczekiwaniu na serial Wiedźmin?

Zespół Percival, w szczególności ich album Slava! Pieśni Słowian Południowych.

Zespół Tulia – wielkie internetowe objawienie z zeszłego roku. Cztery artystki, które wykonują covery śpiewem białym. Dziewczyny zaistniały na światowej scenie, kiedy wrzuciły swój flokowy cover Nothing Else Matters. Polakom mogą kojarzyć się bardziej z Nieznajomym Dawida Podsiadło. Klimat ich teledysków jest niesamowity:

Zespół Leśne Licho. Jak sami określają ich muzyka to coś “przywołującego na myśl magiczne leśne ostępy, uroczyska i zaklęte w naturze znaki”. Ich utwory łączą rockowe brzmienia i folkowe melodie irlandzkie, słowiańskie, skandynawskie z tekstami inspirowanymi podaniami ludowymi, legendami i prozą fantasy. My polecamy w szczególności płytę Leśnego Licha Pieśni Starego Lasu.

Zespół GreenWood. Grupa znana miłośnikom muzyki celtyckiej. Zespół ma na koncie m. in. płytę Elegia o latach minionych.

I ostatnie, co koniecznie trzeba odsłuchać i co kojarzą wszyscy gracze – Pieśń Priscilli!

Serial Wiedźmin – na jakiej podstawie został stworzony?

Pierwszy trailer serialu Wiedźmin został wypuszczony w lipcu 2019 r. Później już fani Białego Wilka z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych informacji, takich jak obsada Wiedźmina czy pełny trailer serialu. Widać na nim, że Netflix nie poskąpił na produkcję, więc podczas oglądania będziemy mogli podziwiać pięknie wyglądające lokacje, takie jak Novigrad, pustynie, góry i budżetochłonne sceny bitew wypełnione statystami. Lauren Hissrich, showrunnerka serialu podkreślała wielokrotnie, że produkcja będzie bazowała na książkach Andrzeja Sapkowskiego. Dodatkowo już wiemy, że na pewno powstanie drugi sezon Wiedźmina.

Przypomnijmy, że niedawno Mennica Gdańska zapowiedziała wydanie dwóch monet wiedźmińskich. Ich ceny to 1400 i 14 000 zł (w promocji). Jeśli nie chcecie tyle wydawać, ale brakuje wam czegoś wiedźmińskiego w domu, to warto zainteresować w figurki (małe wersje) z serii Wiedźmin od Dark Horse- Geralta, Triss, Yenneffer, Ciri czy Eredina. Każda z nich kosztuje ok. 120 – 150 zł.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments