Stadia: co to znaczy? Skąd wzięła się nazwa platformy?

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 22.10.2019, 19:00 Aktualizacja: 22.10.2020, 18:56
Skojarzenie nowej usługi subskrypcyjnej Google ze stadionem jest bardzo słuszne. Chcesz dowiedzieć się skąd wzięła się nazwa Google Stadia i co to oznacza? Aby się tego dowiedzieć można zajrzeć i do słownika, i do wywiadu z twórcami platformy streamingowej.
stadia co to znaczy
3 Udostępnień

Stadia – co to znaczy?

Odkąd wiemy kiedy Google Stadia wystartuje w Stanach Zjednoczonych, liczba pytań dotyczących nowej platformy giganta z Mountain View tylko rośnie. Znamy już ceny, listę gier oraz szczegóły premiery Google Stadia, jednak wciąż trudno ocenić potencjał platformy na zawojowanie rynku. Wiele pytań o pierwszą na tak wielką skalę usługę streamingu gier wiąże się z nazwą. Bo co w ogóle znaczy Stadia?

Stadia to w języku greckim oraz łacińskim mianownik liczby mnogiej słowa stadion (greka) czy też stadium (łacina). Z tych właśnie języków, gdzie stadion/stadium oznacza tor wyścigowy oraz miarę długości, pochodzi angielskie stadium, określenie dużej, owalnej areny sportowej z rzędami krzeseł. W jednym z podcastów twórcy Google Stadia tłumaczyli, czemu było to dla nich idealne słowo.

Nazwę platformy Google wytłumaczyli też twórcy

Jak wyjaśnił Phil Harrison, jeden z głównych twórców projektu Google Stadia, było to idealne słowo na przekazanie filozofii stojącej za platformą streamingową. – Film na początku naszej prezentacji przekazał naszą ideę stadionu jako miejsca dla wszystkich rodzajów rozgrywek. A rozgrywka nie oznacza koniecznie sportu, chociaż może oznaczać rywalizację i w sposób oczywisty łączy się z grami – powiedział. Warto więc przyjrzeć się temu filmowi.

Wszystko to wykracza zdaniem Harrisona także poza sportowe znaczenie. – To może oznaczać równie dobrze rozrywkę. Idziesz na stadion zobaczyć wspaniały zespół piłkarski, ale po tygodniu możesz też pójść w to samo miejsce i zobaczyć tam największego artystę na świecie. Stadiony są miejscami, gdzie zarówno grasz, jak i oglądasz. Możesz być zarówno uczestnikiem, jak i widzem. I ten pomysł wielowymiarowości, mieszania, to wszystko pasowało do naszego produktu tak dobrze. To idea połączenia dwóch światów: oglądania gier oraz grania w nie – uzupełnił.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments