Google Stadia – ceny, gry, data premiery i inne ważne informacje

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 7.06.2019, 10:00 Aktualizacja: 7.06.2019, 10:00
Listopadowa premiera, pakiet płatny oraz darmowy, a także ponad dwudziestu deweloperów przygotowujących swoje produkcje na potrzeby Google Stadia – tak w skrócie opisać można nowy projekt Google. Ceny, lista gier, szczegóły technologiczne oraz zawartość pakietów ujawniono na specjalnej konferencji.
google stadia ceny gry premiera
10 Udostępnień

Data premiery Google Stadia

Dokładna data premiery Google Stadia to 19 listopada 2019 roku. Wtedy dostęp do usług platformy dostaną pierwsi gracze, którzy nabyli tak zwany Founder’s Edition, czyli zestaw startowy za 129 dolarów. Z okazji ogłoszenia kiedy startuje Google Stadia, jej stworzyciele przygotowali krótki filmik wprowadzający w tajniki nowego sprzętu i usługi.

Nie oznacza to na całe szczęście, że zapowiadana rewolucja streamingu będzie wymagało od nas kupna kolejnego urządzenia elektronicznego. Jak podkreśla się w mediach, chodzi tu przede wszystkim o ostrożne wprowadzanie usługi na rynek. Powiązanie daty premiery Google Stadia z musem nabycia fizycznego produktu sprawi, że zainteresowanie będzie siłą rzeczy mniejsze, co pozwoli na spokojne przystosowywanie się do pierwszych fal użytkowników.

Founder’s Edition i inne pakiety Google Stadia

Czym jest wspomniane w poprzednim ustępie Founder’s Edition? To właściwie nie tyle pakiet Google Stadia, co zestaw startowy, pozwalający cieszyć się usługą od samego początku i na pełnym wypasie, podczas gdy gracze oczekujący na darmowy dostęp poczekać będą musieli do 2020 roku.

Stadia Founder’s Edition

Cena: 129 dolarów

Zawartość:

 • kontroler Google w limitowanej edycji Night Blue,
 • Chromecast Ultra,
 • trzymiesięczną subskrypcję pakietu Stadia Pro,
 • pierwszeństwo przy wyborze nicku,
 • trzymiesięczny Buddy Pass, w ramach którego dać możemy dostęp do Stadia Pro przyjacielowi,
 • możliwość kupna dodatkowego kontrolera Stadia w jednym z trzech kolorów za 69 dolarów,
 • grę Destiny 2.

Jakie inne pakiety Google Stadia i w jakich cenach planuje udostępnić użytkownikom gigant z Mountain View?

Stadia Basic

Cena: darmowe

Zawartość: gry w jakości 1080p/60 fps oraz możliwość grania w nie przez przeglądarkę Chrome lub telefony Pixel 3/3a. Każdą pozycję należało będzie oddzielnie zakupić.

Stadia Pro

Cena: 9,99 dolarów/miesiąc

Zawartość: gry w jakości 4K/60 fps w HDR, wybór darmowych gier oraz atrakcyjne zniżki w stosunku do tytułów, które trzeba nabyć.

Pierwsze gry na Google Stadia

Wbrew oczekiwaniom wielu graczy, nie wszystkie gry z Google Stadia dostępne będą na zawołanie tak długo, jak opłacamy abonament. Nowości należało będzie zakupić, nawet jeżeli pakiet Stadia Pro zaoferuje atrakcyjne zniżki. W ramach subskrypcji zagramy za to za darmo w nieco starsze tytuły. Na konferencji giganta z Mountain View ujawniona została lista producentów, którzy od samego początku zamierzają współpracować z Google, choć w kilku przypadkach nie podano jeszcze konkretnych tytułów.

Techniczne niuanse Google Stadia

Przy internecie o szybkości 35 Mbps Google Stadia zapewni gry w jakości 4K i 60 fps, co jest najlepszą oferowaną opcją. Przy 20 Mbps będzie to jakość 1080p i 60 fps, a przy 10 Mbps – 720p i 60 fps. Te liczby przekładać mają się na 15,75 gigabajtów danych zużywanych przez godzinę streamowania w jakości 4K, 9 GB przy 1080p oraz 4,5 GB przy 720p. W najgorszym możliwym przypadku zużyjemy więc 1 TB po sześćdziesięciu pięciu godzinach grania. To istotna informacja dla użytkowników internetu tych dostawców, którzy nakładają swoim klientom jakieś ograniczenia w tym względzie.

W stosunku do standardowych padów, Stadia Controller zaoferuje dwa dodatkowe przyciski. Jeden z nich odpowiadał będzie za możliwość natychmiastowego umieszczania gameplayów na YouTube, a drugi za uruchomienie Asystenta Google, potrafiącego podrzucić graczowi cenną w danym momencie wskazówkę. Pochwalić może się on następującą specyfikacją technologiczną:

 • Wi-Fi: Dual-band (2.4GHz / 5GHz) IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
 • Bluetooth: Bluetooth Low Energy 4.2 (BLE)
 • Wejście na słuchawki: 3.5 mm wejście na zestaw słuchawkowy z mikrofonem (lub bez)
 • USB: USB-C port do ładowania, podłączania kabla oraz urządzeń takich jak zestawy słuchawkowe
 • Waga: 268 gramów
 • Wymiary: 163 mm x 105 mm x 65 mm
 • Google Assistant: przycisk Google Assistant do natychmiastowej aktywacji mikrofonu
 • Przycisk 'capture’: szybki dostęp do nagrywania wideo oraz robienia screenów
 • Zasilanie: wewnętrzna Li-Ion do ponownego ładowania.

Czy Google Stadia będzie dostępne w Polsce?

Niestety, Google Stadia nie będzie dostępna w Polsce od chwili ruszenia usługi na całym świecie. Będziemy tu musieli poczekać tak samo, jak oczekiwać musieliśmy na inne globalne usługi tej firmy z Asystentem Google na czele. Mieszkańcy jakich krajów spodziewać mogą się dostępu do Google Stadia w chwili premiery?

Jak na razie Google ogłosiło ich czternaście. Do tej listy należą: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Dania, Szwecja, Norwegia oraz Finlandia.

Źródło: Game Informer, Game Rant, GameSpot, GamingBolt, Google. Grafika: materiały promocyjne.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments