Minecraft Dungeons: premiera już w kwietniu!

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 9.03.2020, 12:05 Aktualizacja: 9.03.2020, 12:33
O Minecraft, jak swego czasu z Tibią, słyszał chyba każdy – nawet jeżeli nigdy w tę grę nie grał. Jej fenomen może potwierdzić planowana na 2022 rok kinowa produkcja. W niniejszym artykule tak daleko jednak nie wybiegamy i skupiamy się na kwietniu. Na ten miesiąc zaplanowana została bowiem premiera Minecraft Dungeons.
minecraft dungeons premiera
6 Udostępnień

Minecraft Dungeons – nowe dzieło studia Mojang już za miesiąc w sklepach

W gruncie rzeczy należałoby stwierdzić: już w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo bowiem, którego dokładnie kwietniowego dnia Minecraft Dungeons trafi do regularnej sprzedaży. Wiosna to zawsze okres wielu nowości, zatem można się zastanawiać, czy dla omawianego produktu to dobry czas na premierę. Z drugiej strony – Minecraft od lat nie może narzekać na brak zainteresowania (obecnie w bazie danych znajduje się ok. 480 milionów kont graczy) i grają w niego nawet te osoby, którym na co dzień rynek wideo nie jest jakoś szczególnie bliski. To jak z serią FIFA – nie każdy zagorzały użytkownik gier piłkarskich jest jednocześnie miłośnikiem gier w ogóle.

W listopadzie dowiedzieliśmy się tyle, że Minecraft Dungeons ujrzy światło dzienne w kwietniu 2020 roku i zostanie wydany w wersjach na Xbox One, Windows 10, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. To świetna okazja, aby pohasać po świecie Minecrafta w znacznie dynamiczniejszym otoczeniu. Bo choć dostępne są tak ciekawe mody jak na przykład odtworzenie Hogwartu i świata znanego z kultowej Komnaty Tajemnic, nadal w podstawowej wersji gry brakować może akcji. Szczególnie dla graczy konsolowych, którzy nie mogą korzystać z zalet modyfikacji użytkowników.

Fabuła Minecraft Dungeons

Historia Minecraft Dungeons nie należy do najbardziej odkrywczych. Główne miejsce akcji stanowi pewna wioska, której mieszkańcy prześladowani są przez Arch-Illagera. Antagonista porywa osadników i sieje zagrożenie. Do dyspozycji ma oddaną mu armię potworów.

Oczywiście naszym zadaniem jest zgładzić Arch-Illagera i wyruszamy w długą podróż po wielu krainach. Przed nami wiele wyzwań, skarbów do zebrania, ale przede wszystkim – rzesza potworów do pokonania. Tylko tak możemy dotrzeć do złoczyńcy i sprawić, aby w wiosce zapanował spokój.

Minecraft Dungeons, czyli siła w prostocie

Minecraft budzi silne skojarzenie z prostotą. Powyższe akapity dowiodły, że pod względem fabularnym, ale doskonale wiemy, że również wizualnie nie jest dziełem przesadnie kunsztownym. Na tym właśnie polega jej fenomen – na byciu czymś zwyczajnie prostym. Minecraft nie demonstruje zachwycających popisów zespołu grafików, lecz przede wszystkim dostarcza znakomitej zabawy. I w ten właśnie sposób dostał się na listę najbardziej uzależniających gier!

premiera minecraft dungeons juz w kwietniu

W Minecraft Dungeons na specjalne rozbudowanie nie możemy liczyć także w kwestii postaci. Co prawda do wyboru będziemy kilku bohaterów zróżnicowanych fizycznie, lecz nie klasowo. Zabraknie jakiegoś szczególnego rozwoju postaci (poza takim standardowym typu zbieramy lub kupujemy jakiś przedmiot albo odblokowujemy nowe zaklęcie) i bez względu na to, którą wybierzemy, do naszej dyspozycji z reguły będą trafiać te same bronie (podzielone na trzy poziomy jakości: zwykłe, rzadkie i unikalne) czy zbroje.

Skoro Minecraft Dungeons stanowi przykład gatunku hack’n’slash, to najważniejszym elementem o tym świadczącym jest zręcznościowe zadanie zabijania potworów – obserwowane przez grających z klasycznego widoku z lotu ptaka. O to w tym wszystkim chodzi najbardziej. Nie zaś o zwiększanie liczb w statystykach, a już na pewno nie o stawianie bloków czy destrukcję terenu przy użyciu kilofa.

Co jeszcze wiemy o mechanice produkcji

Twórcy powstałej w oparciu o silnik Unreal Engine 4 gry nie ukrywają, że w trakcie przygotowań czerpali inspiracji z takich kultowych serii jak Diablo. Oznak tego w Minecraft Dungeons trochę znajdziemy – w danej lokacji będziemy bowiem schodzić z poziomu na poziom, odwiedzać lochy, walczyć ze szkieletami, szukać kluczy do otworzenia drzwi (najczęściej po drodze pokonać strzegącego ich golema klucznika) czy odwiedzać sklepikarzy. Naszymi rywalami będą także zombie, creeperzy czy nekromanci. W grze nie zabraknie również zagadek do rozwiązania, a niejedną misję wieńczyć będzie walka ze specjalnym bossem.

Nasz ekwipunek urozmaicą nie tylko bronie, lecz inne praktyczne przedmioty, np. wędka, dzięki której będziemy mogli złowić i skonsumować rybę, tym samym przywracając optymalny stan życia. Będą to jedne z tych momentów, które pozwolą na chwilę relaksu od szaleńczej walki i porobienia czegoś bardziej powściągliwego, prozaicznego.

kolorowy świat minecraft dungeons

Skoro już wspomnieliśmy o generowanych proceduralnie lokacjach, to warto zaznaczyć, że przemierzane przez nas krainy będą różnorodne – oprócz standardowych kamiennych podziemi, trafimy na tereny pustynne, pokryte śniegiem czy wulkaniczne.

Zadowoleni powinni być ci, którzy nie lubią grać w pojedynkę. Kreatorzy ze studia Mojang zadbali o to, aby zabawa mogła się toczyć w trybie kooperacyjnym. I tak opcja multiplayer będzie jednocześnie dostępna dla czterech użytkowników. Nie brakuje spekulacji, że z upływem czasu (niekoniecznie od razu w dniu premiery) dojdzie do cross-playu i wspólnej rozgrywki pomiędzy użytkownikami różnych konsol. Na ten moment taka odmiana trybu wieloosobowego dotyczyć będzie posiadaczy PC oraz Xbox One.

Wymagania sprzętowe Minecraft Dungeons

Na ten moment nie poznaliśmy jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych Minecraft Dungeons. Pod względem graficznym spin-off nie powinien stanowić jednak większej rewolucji i jego autorzy starali się przygotować wizualnie coś, co znane jest nam z poprzednich gier (zresztą jak już wspomniałem – pewnie wielu fanów nie wybaczyłoby, gdyby zaczęto eksperymentować z niezwykle prostą, lecz przez wszystkich uwielbianą grafiką).

minecrafts dungeons to nie tylko lochy, ale też pustynie

Dlatego można oszacować, że minimalne wymagania sprzętowe wyglądać będą następująco:

  • Procesor Intel Core 2 Duo 2 GHz
  • Pamięć RAM 3-4 GB
  • Karta graficzna 512 MB pamięci, GeForce 8800 GT
  • Wolne miejsce na dysku ok. 10 GB
  • System operacyjny Microsoft Windows XP (SP3)/8.1/10 64-bit

Cena gry Minecraft Dungeons i edycje specjalne

Chociaż nie znamy jeszcze oficjalnych cen Minecraft Dungeons, twórcy gry nie będą raczej chcieli wyciągnąć od klientów ostatnich pieniędzy. Oprócz podstawowej wersji, której koszt wynosić ma około 20 dolarów, Mojang planuje wypuszczenie rozszerzonej wersji Hero Edition za $30. W jej ramach otrzymamy po premierze dwa płatne dodatki, więc zawartość edycji specjalnej określić można jako coś w rodzaju season passa.

Gra dostępna ma być również w ramach subskrypcji Xbox Game Pass.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o