Neurokomiks – premiera Marginesów na kwiecień
Nowa linia Wydawnictwa Marginesy
Polscy fani komiksu w ostatnich miesiącach natknąć mogli się na nieco wiadomości niezbyt przyjemnych (przede wszystkim ten o zamknięciu Wydawnictwa Komiksowego), jednak docierały do nich również dobre wieści. Entuzjaści nieszablonowych albumów z pewnością ucieszyli się z mariażu Wydawnictwa Marginesy i komiksów, a więc nowej linii wydawniczej prowadzonej przez Szymona Holcmana, współwłaściciela Kultury Gniewu.
Wśród pierwszych zeszytów zapowiedzianych przez Wydawnictwo Marginesy znalazły się Artemizja, fascynująca historia barokowej artystki, która jako pierwsza kobieta została przyjęta do florenckiej Akademii, oraz Neurokomiks, graficzna podróż przez ludzki mózg i historia badań nad tym organem. Premiera tego drugiego dzieła zaplanowana jest na 24 kwietnia. Odniosło ono za granicą olbrzymi sukces, zostając najlepiej sprzedającym się komiksem w historii brytyjskiego wydawnictwa Nobow (wydawcy m.in. recenzowanej przez nas Hildy z Netfliksa).
Neurokomiks – szczegóły kwietniowej premiery
Autorami Neurokomiksu są naukowcy, którzy w fascynujący sposób popularyzować potrafią wiedzę na temat mózgu. Hana Roš ma stopień doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim, a Matteo Farinella, specjalizujący się w ilustracji na potrzeby publikacji naukowych, jest doktorem neurologii University College w Londynie. W swojej powieści graficznej Roš i Farinalla wyjaśniają, czym są percepcja i halucynacje, wspomnienia i emocje, czym różni się umysł od mózgu.
Zaplanowany na 26 kwietnia Neurokomiks to podróż przez ludzki mózg: neuronowe lasy, jaskinie pamięci i zamki podstępu. Podczas tej drogi spotkamy bestie jak z obrazów Boscha, gigantyczne ośmiornice, grające na gitarze morskie ślimaki oraz pionierów neurologii, jak choćby Iwan Pawłow, autor słynnego eksperymentu z psem. Przez wszystkie te zagadnienia prowadzą za pomocą efektownych i czytelnych ilustracji oraz graficznych metafor, które sprawiają, że skomplikowane procesy zachodzące w mózgu stają się zrozumiałe dla czytelników w każdym wieku.