PlayStation Plus. Wszystko o abonamencie Sony
Abonament PS Plus. Czym jest i co daje graczom?
Rywalizacja pomiędzy Sony a Microsoftem to rzecz niepodważalna, nawet jeżeli firmy te bywają zgodne w kwestiach takich jak lootboksy. Jeżeli już jedna z firm zainicjuje coś ciekawego, to może się spodziewać, że niebawem ta druga przygotuje coś analogicznego. Nie inaczej w przypadku specjalnych abonamentów, oferujących użytkownikom naprawdę porządną zabawę i korzystanie z zasobów rynku wideo pełną parą.
Jeżeli pomyślicie o Games with Gold – obecnej na rynku już od sześciu usługi od Microsoft, w ramach której posiadacze subskrypcji Xbox Live Gold i Xbox Game Pass Ultimate mają każdego miesiąca możliwość, aby bezpłatnie pobrać wybrane gry, których roczna wartość wynosi do nawet 700 dolarów – to w niniejszym artykule chcemy was zaznajomić z czymś podobnym. Tylko że zapoczątkowanym blisko dekadę temu i sukcesywnie rozwijanym przez firmę Sony. Mowa bowiem o usłudze PlayStation Plus.
Abonament PlayStation Plus to prawdziwa gratka dla fanów produktów Sony. Posiadanie go niesie ze sobą następujące korzyści:
- dostęp do szeregu opcji, takich jak skorzystanie z wieloosobowego trybu online na PlayStation 4,
- przywilej comiesięcznego pobierania gier (zazwyczaj po dwie na miesiąc, co daje łącznie co najmniej 24 tytuły w ciągu roku!) bez dodatkowych kosztów, które będą do dyspozycji przez cały czas trwania subskrypcji,
- otrzymywanie rabatów na wyłączność umożliwiających skorzystanie z wyjątkowych ofert na gry i dodatki w PlayStation Store,
- 100 GB pamięci w chmurze na zapisy gier na PlayStation 4.
Jaka jest ich cena?
Ile kosztuje PlayStation Plus?
Oferta PlayStation Plus prezentuje się bardzo ładnie, ale jak zawsze kluczową i nie mogącą zostać pominiętą kwestią pozostają koszta. Niestety, za darmo nic nie otrzymamy.
Omawiana usługa to forma ciągłej subskrypcji abonamentowej, czyli aby z niego korzystać musimy połączyć ze swoim kontem kartę debetową/kredytową. Wówczas każdego miesiąca automatycznie będzie z naszego źródła środków pobierana stała kwota – o wysokości zależnej od opcji, którą wybierzemy.
Istnieją trzy możliwe opcje korzystania z PlayStation Plus:
- 1 miesiąc – każdego miesiąca z naszego konta będzie pobierana stała opłata subskrypcyjna w wysokości 37 złotych. Oczywiście jak w przypadku pozostałych dwóch opcji, decydując się na nią otrzymujemy możliwość korzystania z wieloosobowego trybu online, pobierania gier bez dodatkowych kosztów, 100 GB pamięci w chmurze na ich zapisywanie czy rozmaite rabaty.
- 3 miesiące – co trzy miesiące z naszego konta będzie pobierana stała opłata subskrypcyjna w wysokości 100 złotych. Czyli w zaokrągleniu średnio wychodzi po 34 złote na miesiąc, zatem zauważalna jest co prawda niewielka, ale oszczędność w porównaniu z poprzednią opcją.
- 12 miesięcy – bezsprzecznie najkorzystniejsza ze wszystkich trzech możliwości! Zapłacenie za usługę z góry za cały rok to oszczędność 46% w porównaniu z miesięczną opłatą oraz niewiele mniej, ponieważ aż 40% w zestawieniu z kwartalną subskrypcją. Za dwanaście miesięcy dostępu do rozmaitych bonusów zapłacimy 240 złotych, czyli na poszczególny miesiąc wychodzi średnio raptem 20 złotych.
Wielką zaletą dla wszystkich trzech opcji jest możliwość rezygnowania z usługi w dowolnym momencie. Abonament wygaśnie wówczas wraz z końcem bieżącego okresu rozliczeniowego i wstrzymane zostanie pobieranie przyszłych opłat. Oczywiście nie ma większego problemu, aby po pewnym czasie powrócić do korzystania z usługi i jak najbardziej można odświeżyć subskrypcję. Można to uczynić zarówno bezpośrednio na stronie centrum PlayStation Plus, jak i w lokalnym sklepie z produktami Sony, w którym nabędziemy nową kartę członkostwa i aktywujemy ją na swoim koncie w PlayStation Store.
Czy da się kupić PS Plus bez karty?
Przy okazji zakupu kart członkowskich w wersji fizycznej warto dodać, że istnieje opcja sprawienia miłej niespodzianki drugiej osobie. Jeżeli jako formę np. prezentu urodzinowego chcemy komuś wykupić dostęp do PlayStation Plus, to jak najbardziej można zdecydować się specjalną kartę upominkową – dotyczy ona wszystkich trzech opcji subskrybowania usługi. Możemy wobec tego kupić miesięczną, trzymiesięczną lub dwunastomiesięczną kartę upominkową.
Jak kupić PlayStation Plus bez karty? Takich możliwości nie brakuje i można zdecydować się na jedno z dwóch proponowanych rozwiązań.
Pierwsze stanowi po prostu udanie się do lokalnego sklepu sprzedającego karty z kodami do aktywacji PlayStation Plus. Po wybraniu karty, za którą możemy bezproblemowo zapłacić gotówką, powracamy przed ekran komputera i logujemy się na swoje konto, aby aktywować usługę.
Druga możliwość to nie wychodzenie z domu i zakup doładowania w serwisach on-line. Wówczas możemy skorzystać z opcji szybkiego przelewu i nawet po kilku minutach w nasze ręce trafi specjalny kod umożliwiający dostęp do PlayStation Plus. W przypadku tego rozwiązania warto być szczególnie czujnym, ponieważ w serwisach cyklicznie pojawiają się wyjątkowe obniżki.
Promocje na PlayStation Plus. Czy możliwa jest subskrypcja za darmo?
Skoro pojawił się wątek promocji, to warto go rozwinąć, ponieważ dla niejednego użytkownika powinien to być interesujący temat. Wystarczy się wybrać na zakupy do galerii handlowej lub skorzystać z jednego z popularnych portali online.
I tak wśród bieżących najnowszych ofert czekają na nas atrakcyjne zniżki (nawet do 30% lub okres kilkunastu próbnych dni) na korzystanie z PlayStation Plus przy zrobieniu zakupów w sieci kin Helios, sklepach About You oraz Prosto, księgarni SQN Store, na portalach Eventim.pl oraz Pyszne.pl czy byciu aktywnym użytkownikiem Player.pl.
A czy za usługę możemy w ogóle nie płacić i korzystać z PlayStation Plus za darmo? Teoretycznie tak, jeżeli myślimy o kupieniu na popularnym serwisie Allegro konta z aktywną próbną wersją usługi. Nierzadko spotykany koszt takiej oferty to raptem złotówka. Oczywiście z moralnego punktu widzenia nie jest to posunięcie godne pochwały, a biorąc pod uwagę szereg możliwości oferowanych przez Sony, ceny za PlayStation Plus nie powinny być postrzegane jako nad wyraz wygórowane i zamiast kombinować na bocznych torach, każdy zainteresowany użytkownik powinien wykazać chęć na sumienne zainwestowanie tych kilkudziesięciu złotych.
Na jakie gry liczyć możemy w ramach subskrypcji PS Plus?
Oczywiście w przypadku comiesięcznego pakietu (najczęściej dwóch) gier do pobrania należy się spodziewać przede wszystkim starszych tytułów. Niemniej biorąc pod uwagę, że rynek wideo to dość drogi obszar, to nawet te powszechnie znane i być może przez wielu już ukończone gry powinny okazać się atrakcyjnym towarem możliwym do pobrania.
Przypomnijmy, że usługa PlayStation Plus istnieje od 2010 roku i do 2013 pojawiały się głównie pozycje przeznaczone na konsolę PlayStation 3. Na stopniowo wypierane przez czwórkę urządzenie ukazało się łącznie ponad 270 tytułów! A do tego blisko 200 na PS Vista i kilkadziesiąt na PS One. Jakie tytuły były dotychczas dostępne w 2020 roku?
- Goat Simulator
- Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a (trylogia)
- BioShock: The Collection (trylogia)
- Firewall Zero Hour
- The Sims 4
- Shadow of the Colossus
- Sonic Forces
- DiRT Rally 2.0
- Uncharted 4
- Farming Simulator 19
- Cities Skylines
A już niedługo poznamy ofertę PS Plus na czerwiec 2020!
Liczby wyraźnie wskazują na stały dopływ nowych produktów i dbanie o satysfakcję korzystającego z usługi użytkownika. Dla tych, którym doskwierają jeszcze pewne wątpliwości, warto przytoczyć inny fakt – w 2019 roku do oferty PlayStation Plus trafiły 32 tytuły, które w sklepie kosztowałyby 800 dolarów! Pełny wykaz gier umieściliśmy w naszym grudniowym artykule poświęconym wyjątkowej usłudze Sony.
Czy PlayStation Plus zmieni się wraz z premierą PS5?
Na ten moment trudno jednoznacznie stwierdzić, jak będzie wyglądać PlayStation Plus wraz z nadejściem nowej konsoli. Oczywiście logicznym wydawałoby się, że twórcy Sony dostosują formę abonamentu do PlayStation 5 i można śmiało przypuszczać, że w przyszłości tak się stanie. Jak daleka będzie to przyszłość? Na to pytanie odpowiedzieć już nieco trudniej.
Spekulacji czy jakichkolwiek doniesień jest zdecydowanie zbyt mało, aby postawić hipotezę. Na pewno pojawienie się na rynku PlayStation 5 spowoduje, że wielu użytkowników chcących doświadczyć urządzenia nowej generacji będzie musiało głębiej sięgnąć do kieszeni. Zarówno sama konsola, jak i pierwsze przeznaczone na nią gry, do najtańszych produktów należeć nie będą. Co może kolidować z jednoczesnym włączeniem usługi oferującej od groma bonusów.
Z reguły na takie bajery przychodzi czas nieco później, gdy nowa atrakcja zgromadzi już wokół siebie odpowiednie ilościowo grono zainteresowanych (dla wielu graczy przejście z czwórki PS na piątkę nie musi nastąpić błyskawicznie), a nowe gry będące w regularnej sprzedaży pozwolą na siebie zarobić. Dopiero wtedy twórcy Sony powinni pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowych opcji i przywilejów dla swoich użytkowników.
Bieżące zainteresowanie PlayStation Plus jest jednak tak spore, że nie może dziwić fakt, iż wielu graczy pragnie jak najszybszego czerpania korzyści z tej opłacalnej usługi również po zakupie PlayStation 5. Na ten moment zbyt wiele powiedzieć jednak nie jesteśmy w stanie.
Grafika: Sony.