PlayStation 5 znacznie silniejsze niż Xbox Scarlett?

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 15.06.2019, 18:05 Aktualizacja: 15.06.2020, 18:05
Znamy już wstępne szczegóły technologiczne obu konsol i na pierwszy rzut oka nie wydają się one znacząco między sobą różnić. Mówimy tu przede wszystkim o możliwościach procesorów, użyciu SSD czy obsługiwania ray tracingu. Według plotek PlayStation 5 ma być jednak silniejsze niż Xbox Scarlett.
playstation 5 silniejsze niz xbox scarlett
12 Udostępnień

Wiemy już, czego spodziewać się po Xbox Scarlett i PS5

Choć do ogłoszenia oficjalnych specyfikacji obu konsol jeszcze daleko, mamy już całkiem niezłe pojęcie o technologicznym aspekcie zarówno Xbox Scarlett, jak i PlayStation 5. Pierwsza duża prezentacja Project Scarlett nastąpiła podczas eventu Microsoftu na E3 2019. Dowiedzieliśmy się z niej, że procesor następcy Xbox One bazuje na architekturze Zen 2 od AMD oraz RDNA Radeona, a użycie GDDR6 RAM oraz nowej generacji SSD sprawi, że gry ładowały się będą nawet czterdzieści razy szybciej. Klatki wyświetlać się będą z szybkością 120 fps, a standardem mają być już znany z pecetów ray tracing oraz możliwość obsłużenia grafiki 8K.

Podobnie wygląda to w przypadku PlayStation 5, gdzie CPU oparte będzie na trzeciej generacji linii Ryzen od AMD i skorzysta z mikroarchitektury 7nm Zen 2. Wsparcie technologii ray tracingu zapewni z kolei GPU od Radeona, a oczywistością jest użycie najnowocześniejszego SSD. Skokowe zwiększenie szybkości wczytywania gier zaprezentowane zostało już na prezentacji PlayStation 5 w akcji.

Chociaż w obu przypadkach prezentuje się to dość podobnie, wielu graczy wysnuło już tezę, że konsole Microsoftu i Sony będą stały na tym samym poziomie rozwoju technologicznego. Według branżowych plotek PlayStation 5 ma być znacznie silniejsze od Xbox Scarlett. Kto stoi za tymi pogłoskami?

Według plotek PlayStation 5 jest silniejsze od Xbox Scarlett

Jako pierwszy sugestię, jakoby PlayStation 5 miało być znacznie silniejsze od Xbox Scarlett, wysunął Andrew Reiner z Game Informera. Następnie odniósł się do niej były redaktor IGN Colin Moriarty. W swoim podcaście Sacred Symbols podzielił się pogłoskami, jakie usłyszał od deweloperów pracujących już nad grami na obie konsole następnej generacji. Według nich PlayStation 5 ma być zdecydowanie o wiele mocniejsze niż Xbox Scarlett.

Serwis Game Rant zaznacza jednak, aby do ogłoszenia oficjalnych specyfikacji obu sprzętów podchodzić do pogłosek z umiarkowanym zaufaniem. Zestawy deweloperskie nie oznaczają w końcu finalnych wersji konsol, a sam Colin Moriarty ma być znacznie silniej powiązany ze środowiskiem PlayStation, obstawiając w końcu tematykę PlayStation podczas pracy w IGN.

Źródło: Game Rant. Grafika: Unsplash.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments