Sony i Microsoft rozpoczynają współpracę. Przełom w branży?

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 17.05.2019, 17:00 Aktualizacja: 17.05.2020, 16:48
Ambitne plany Google związane z projektem Stadia sprawiają, że długoletni konkurenci zacieśniają współpracę. Microsoft i Sony połączą siły w zakresie technologii streamingu poprzez chmurę, rozwoju sztucznej inteligencji oraz półprzewodników. Jak komentują to przedstawiciele obu firm?
9 Udostępnień

Konsolowi giganci czują na plecach oddech Google

Po początkowej euforii wywołanej zapowiedzią Google Stadia temat nieco ucichł, ale jednego możemy być pewni – streaming gier ma olbrzymią szansę stać się zarzewiem rewolucji w branży gier. Doskonale zdają sobie z tego sprawę dotychczasowi giganci rynku konsolowego. Technologie oparte na chmurze mają być bardzo ważną częścią nowinek związanych z PlayStation 5, a Microsoft zdążył już zaprezentować nam możliwości usługi Project xCloud.

Jak się jednak okazuje, Google zagraża pozycji dotychczasowych liderów na tyle mocno, aby zdecydowały się one zewrzeć szyki i pogłębić współpracę. Chociaż PlayStation 4 brutalnie zdominowało Xbox One pod względem sprzedaży, teraz obie firmy nie wahają się przed przyjacielskimi gestami. Za takie należy uznać wspólne oświadczenie Sony i Microsoftu dotyczące współpracy na polu technologii, które stanowiły będą podstawę doświadczeń związanych z kolejną generacją konsol.

Od teraz oba podmioty wspólnie rozwijały będą gamingowe rozwiązania, wykorzystując mocne strony każdej z firm. W przypadku Sony jest to technologiczne zaawansowanie półprzewodników, a Microsoft dorzuci od siebie świetnie rozwiniętą chmurę oraz AI, obie rozwijane pod szyldem Azure.

Współpraca Sony i Microsoftu według przedstawicieli firm

Jak kwestię współpracy Sony i Microsoftu komentują przedstawiciele obu firm? – Przez wiele lat Microsoft był dla nas kluczowym partnerem biznesowym, chociaż oczywiście obie nasze firmy w pewnych dziedzinach wciąż ze sobą rywalizują. Jestem przekonany, że wspólny rozwój rozwiązań związanych z technologią chmury przyczyni się do rozwoju interaktywnych treści – zadeklarował Kenichiro Yoshida, prezes oraz CEO Sony (na zdjęciu z lewej). – Mam ponadto nadzieję, że wspólne i komplementarne wykorzystanie przewag technologicznych każdej z firm w dziedzinie półprzewodników oraz sztucznej inteligencji przyniesie społeczeństwu nową wartość – dodał.

Podobnie sprawę stawia CEO Microsoftu. – Sony od zawsze jest liderem zarówno w dziedzinie rozrywki, jak i technologii, a ogłoszona przez nas dziś współpraca buduje historię innowacyjności – jest przekonany Satya Nadella (na zdjęciu po prawej). – Nasze partnerstwo pozwoli Sony na dostarczenie klientom nowych doświadczeń rozrywkowych oraz gamingowych dzięki zaletom Azure oraz Azure AI – podkreślił.

Wygląda na to, że zakusy firmy z Mountain View poważnie zagrażają dotychczasowym liderom. Eksperci pytani przez nas o opinie na temat Google Stadia oceniali, że przyszłość może stać się teraźniejszością już wkrótce. Współpraca Microsoftu i Sony może tę perspektywę jeszcze przybliżyć.

Źródło: Microsoft. Grafika: Materiały prasowe.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments