Xbox One czy PlayStation 4? Sprzedaż przed nową generacją

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 20.04.2019, 16:33 Aktualizacja: 20.04.2020, 16:38
O konsolach nowej, dziewiątej generacji, mówi się już dość szczegółowo. Pod względem sprzedaży Xbox One oraz PlayStation 4, nie wspominając o jakości wypuszczanych gier na wyłączność, zdecydowanie prowadzi obecnie konsola Sony. Czy kolejna konsola Microsoftu to zmieni?
xbox one czy playstation 4 sprzedaz
11 Udostępnień

Xbox One czy Playstation 4? Sony dominuje na rynku

Według branżowego portalu VGChartz do końca marca 2019 roku Microsoft sprzedał nieco ponad 43 miliony konsol Xbox One (w wersji podstawowej oraz S). To wprawdzie znacznie lepszy wynik niż w przypadku sprzedaży Nintendo Switch (ponad 30 milionów), ale wyniki sprzedaży PlayStation 4 (niemal 92 miliony) są jeszcze lepsze.

Konsola Sony wyprzedziła swojego poprzednika, PlayStation 3 (prawie 87 milionów), co nie udało się sprzętowi Microsoftu. Musiałoby rozejść się drugie tyle sztuk, aby doścignąć wynik Xbox 360 (grubo ponad 85 milionów), a to jest zwyczajnie niemożliwe. Żadnemu z tych sprzętów nie uda się również wbić do top 5 najlepiej sprzedających się konsol wszechczasów. Mające ponad 150 milionów sprzedanych sztuk PlayStation 2 oraz Nintendo DS, a także przekraczające setkę GameBoy, PlayStation 1 oraz Wii, mogą czuć się niezagrożone.

Jak wygląda to w przypadku procentowego udziału w rynku? Dla PS4 było to 56%, dla Xbox One 26%, a dla Nintendo Switch 18%. Widać tu wyraźny wzrost Switcha – do końca 2018 roku było to odpowiednio 57, 27 i 16 procent. Dominacja Sony widoczna jest również w segmencie tytułów na wyłączność, czego ukoronowanie stanowiło w ostatnimi czasy przyznanie tytułu Gry Roku dla God of War w plebiscycie Game Developers Choice Award oraz zwycięstwo produkcji w BAFTA 2019.

Co z kolejną generacją konsol?

Czy kolejna, dziewiąta już generacja sprzętu gamingowego przyniesie jakieś zmiany? Z pewnością będziemy musieli liczyć się z jeszcze bardziej zaciętą konkurencją. Do wyścigu dołączy bowiem Google Stadia (mająca być nie tyle konsolą, co usługą / platformą / technologią), a i od samego streamingu gier zależeć może naprawdę wiele. Wyraz temu dał Microsoft, urządzając głośną prezentację Project xCloud. Na szczegóły ze strony Sony musimy jeszcze niestety poczekać.

Japońska firma jest znacznie bardziej wylewna w kwestii samego sprzętu. Według najbardziej aktualnych informacji o PlayStation 5, konsola oferować ma o wiele większą moc, znacznie lepiej niż sprzęt obecnej generacji wspomagać dźwięk oraz oddawać graczom mnóstwo miejsca na coraz potężniejsze pod względem rozmiaru gry. Z drugiej strony niewiele wiemy jeszcze o konkretnych tytułach exclusive na PS5 (wśród kandydatów znajdują się choćby Killzone czy Wild), podczas gdy Microsoft z dumą informuje o pracach nad Halo Infinite. Wypuszczenie tak mocnego tytułu jako premierowej gry na wyłączność dla nowego Xboksa może sporo namieszać.

Źródło: VGChartz; Grafika: Unsplash

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments