5 kultowych przygodówek, które na Steamie kupicie po dziś dzień

Michał Małysa Aktualności o grach Publikacja: 19.03.2020, 17:09 Aktualizacja: 22.04.2021, 10:02
Uwaga, duże stężenie gier przywołujących na policzki łzy nostalgii! Wybraliśmy dla was pięć kultowych przygodówek sięgających ostatniego dziesięciolecia XX wieku, które wciąż nabyć można na Steam. Niektóre w wersjach oryginalnych, niektóre po zremasterowaniu i odświeżeniu, ale jedno jest pewne - w te tytuły zagrywaliście się przed dwudziestoma laty z wypiekami na twarzach!
jack orlando kultowe gry przygodowe
0 Udostępnień

Przygodówki point and click są dziś gatunkiem, który żyje przede wszystkim w pamięci graczy stawiających na oldschool. Społeczna kwarantanna jest jednak doskonałą okazją, aby wrócić do nich nie tylko pamięcią. Wcale nie trzeba przy tym odkurzać starych klaserów z płytami CD oraz ściągać emulatorów Windowsa 98. Mnóstwo gier opisywanych w jednym z naszych cykli publicystycznych dostępnych jest obecnie na Steamie w odświeżonych wersjach.

W artykule na temat 5 kultowych przygodówek, w które po dziś dzień zagrać możecie na Steamie, opisujemy:

Gabriel Knight: Sins of the Fathers

– W Gabriel Knight 3 gra się tak, jakby czytało się dobry kryminał. Dzieło Sierra Entertainment oraz pisarki Jane Jensen to kultowa pozycja i przypuszczalnie najlepsza część z trylogii Gabriel Knight. Dwadzieścia jeden lat temu powstał kapitalny kryminał z porcją (niepotrzebnej) akcji i elementów zręcznościowych, poszerzający również wiedzę użytkownika o historii, kulturze oraz różnych obszarach sztuki – pisał Radek w 13. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

gabriel knight 3 - kultowe gry przygodowe

Na Steamie dostępna jest obecnie wersja Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th Anniversary Edition wydana w 2014 roku, na dwudziestolecie tytułu. Fani gry oprócz odświeżonej grafiki, nowych zagadek i zremasterowanej ścieżki dźwiękowej dostają do dyspozycji grafiki koncepcyjne, wywiady z twórcami czy szczegóły zza kulis powstania produkcji.

Do 23 marca 2020 roku tytuł przeceniony jest na Steam o 65% i kosztuje zaledwie 20,99 zł. Koszt bez promocji wynosi 59,99 zł. Oldschoolowi puryści zastanowić mogą się również nad wersją oryginalną, pozbawioną większych przeróbek. Kosztuje ona 25,44 zł.

Broken Sword 2 – the Smoking Mirror

Broken Sword 2: The Smoking Mirror to pozycja obowiązkowa dla wszystkich sympatyków przygodówek typu „point and click”. Świetnie zarysowane postaci, fenomenalna, ciesząca oko warstwa graficzna oraz przede wszystkim porządna fabuła i przygoda – te oraz inne zalety decydują o tym, że druga część serii od Revolution Software to prawdziwy, niepowtarzalny klasyk – pisał Radek w 14. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

Wersją, którą nabyć można na Steamie, jest Broken Sword 2 – the Smoking Mirror: Remastered. W przypadku zakupu otrzymujemy jednak dostęp także do oryginalnej wersji, więc najwięksi fani Broken Sworda będą mieli okazję porównać remaster z oryginałem. To świetne rozwiązanie, które zadowoli i klasyczkowych purystów, i graczy wolących wersje kultowych gier choć trochę przystosowane do naszych czasów.

Broken Sword

Oprócz wersji przecenionej do 23 marca 2020 roku o 50% (cena obniżona ze standardowych 21,99 zł do 10,99 zł) nabyć można również całe pakiety gier z serii. Obecnie występują one w następujących cenach:

  • Broken Sword Trilogy (trzy pierwsze części) – 10,79 zł
  • Broken Sword: Complete Pack (pięć pierwszych części) – 62,25 zł
  • Broken Sword 20th Anniversary Collection (pięć części + dodatki w stylu soundtracków) – 138,49 zł

Syberia

Syberia to wspaniała opowieść z zachwycającą stroną wizualną. Przygody Kate Walker wciągają i trudno się od nich oderwać. Mankamentów dotyczących samego interfejsu nie brakuje, ale jak pokazał rozwój serii – nie był to na tyle poważny problem, aby nie przygotować dla graczy następnych dwóch części – pisał Radek w 10. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

syberia - kultowe gry przygodowe

Dziś na jednej z najpopularniejszych platform dystrybucyjnych gier w wersji cyfrowej nabędziemy oryginalną wersję gry z 2002 roku. Jej koszt wynosi 34,99 zł, a w podobnej cenie nabędziemy sequel. Trzecia część trylogii była oceniana zdecydowanie mniej pozytywnie niż kultowe poprzedniczki, a i koszt zakupu gry z 2017 roku jest znacznie większy. Podstawowa wersja wyceniona została bez żadnych promocji na 107,99 zł.

Phantasmagoria

Niedawno wiele dyskusji zrodził interaktywny odcinek Black Mirror. W 1995 roku nowinką techniczną stanowiło coś nieco odmiennego – to elementy filmów i występujących w nich na potrzeby komputerowego produktu aktorów włączono w strukturę gry. Phantasmagoria to świetny klasyk grozy. Cechuje go przede wszystkim znakomity klimat, nienachalna muzyka oraz wciągająca historia – pisał Radek w 9. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

phantasmagoria

Jedna z pierwszych gier wykorzystujących technologię full-motion video dostępna jest na Steam w wersji oryginalnej, bez żadnych przeróbek. Kosztuje ona 42,43 zł, a na chwilę obecną nie są dostępne żadne promocje. Przygodówka ta mocno się zestarzała, więc wyczulonym na obrzydliwości graficzne użytkownikom polecamy śledzić platformę w oczekiwaniu na jakąś większą obniżkę ceny.

Jack Orlando: A Cinematic Adventure

Nawet jeżeli można wskazać pewne mankamenty, to nie zmienia to faktu, że Jack Orlando: A Cinematic Adventure jest jedną z najbardziej wyjątkowych gier, jakie powstały na polskim rynku. Polskim twórcom udało się rewelacyjnie oddać nastrój Ameryki, zadbać o urozmaicony, złożony świat przedstawiony i przede wszystkim przygotować dla odbiorców produkt, z którego korzystanie naprawdę wciąga – pisał Radek w 4. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

jack orlando kultowe gry przygodowe

Ostatnią grą z naszej klasycznej piątki jest rodzima produkcja, która wciąż ma wielu fanów. Najlepiej świadczy o tym stale funkcjonujący i aktywny fanpage kultowego tytułu na Facebooku! Wersja Jack Orlando: Director’s Cut dostępna jest na Steamie za 17,99 zł.

Dodatkowo dokupić można też soundtrack, który trafił na naszą listę 5 najlepszych soundtracków z gier. Kosztuje on na dzień dzisiejszy dwa razy tyle co gra, co już o czymś świadczy! Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Harolda Faltermeyera uważana jest za wybitną i do premiery Wiedźmina 3 z muzyka Marcina Przybyłowicza uważana była za najlepszy soundtrack z polskich gier.


Oczywiście baza przygodówek typu point and click na Steam nie ogranicza się wyłącznie do tych pięciu produkcji. Dajcie znać w komentarzach, jakie tytuły dorzucilibyście do tej listy!

Grafika: Steam.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments