5 kultowych przygodówek, które na Steamie kupicie po dziś dzień

Michał Małysa Aktualności o grach Publikacja: 19.03.2020, 17:09 Aktualizacja: 20.03.2020, 14:21
Uwaga, duże stężenie gier przywołujących na policzki łzy nostalgii! Wybraliśmy dla was pięć kultowych przygodówek sięgających ostatniego dziesięciolecia XX wieku, które wciąż nabyć można na Steam. Niektóre w wersjach oryginalnych, niektóre po zremasterowaniu i odświeżeniu, ale jedno jest pewne - w te tytuły zagrywaliście się przed dwudziestoma laty z wypiekami na twarzach!
jack orlando kultowe gry przygodowe
0 Udostępnień

Przygodówki point and click są dziś gatunkiem, który żyje przede wszystkim w pamięci graczy stawiających na oldschool. Społeczna kwarantanna jest jednak doskonałą okazją, aby wrócić do nich nie tylko pamięcią. Wcale nie trzeba przy tym odkurzać starych klaserów z płytami CD oraz ściągać emulatorów Windowsa 98. Mnóstwo gier opisywanych w jednym z naszych cykli publicystycznych dostępnych jest obecnie na Steamie w odświeżonych wersjach.

W artykule na temat 5 kultowych przygodówek, w które po dziś dzień zagrać możecie na Steamie, opisujemy:

Gabriel Knight: Sins of the Fathers

– W Gabriel Knight 3 gra się tak, jakby czytało się dobry kryminał. Dzieło Sierra Entertainment oraz pisarki Jane Jensen to kultowa pozycja i przypuszczalnie najlepsza część z trylogii Gabriel Knight. Dwadzieścia jeden lat temu powstał kapitalny kryminał z porcją (niepotrzebnej) akcji i elementów zręcznościowych, poszerzający również wiedzę użytkownika o historii, kulturze oraz różnych obszarach sztuki – pisał Radek w 13. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

gabriel knight 3 - kultowe gry przygodowe

Na Steamie dostępna jest obecnie wersja Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th Anniversary Edition wydana w 2014 roku, na dwudziestolecie tytułu. Fani gry oprócz odświeżonej grafiki, nowych zagadek i zremasterowanej ścieżki dźwiękowej dostają do dyspozycji grafiki koncepcyjne, wywiady z twórcami czy szczegóły zza kulis powstania produkcji.

Do 23 marca 2020 roku tytuł przeceniony jest na Steam o 65% i kosztuje zaledwie 20,99 zł. Koszt bez promocji wynosi 59,99 zł. Oldschoolowi puryści zastanowić mogą się również nad wersją oryginalną, pozbawioną większych przeróbek. Kosztuje ona 25,44 zł.

Broken Sword 2 – the Smoking Mirror

Broken Sword 2: The Smoking Mirror to pozycja obowiązkowa dla wszystkich sympatyków przygodówek typu „point and click”. Świetnie zarysowane postaci, fenomenalna, ciesząca oko warstwa graficzna oraz przede wszystkim porządna fabuła i przygoda – te oraz inne zalety decydują o tym, że druga część serii od Revolution Software to prawdziwy, niepowtarzalny klasyk – pisał Radek w 14. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

Wersją, którą nabyć można na Steamie, jest Broken Sword 2 – the Smoking Mirror: Remastered. W przypadku zakupu otrzymujemy jednak dostęp także do oryginalnej wersji, więc najwięksi fani Broken Sworda będą mieli okazję porównać remaster z oryginałem. To świetne rozwiązanie, które zadowoli i klasyczkowych purystów, i graczy wolących wersje kultowych gier choć trochę przystosowane do naszych czasów.

Broken Sword

Oprócz wersji przecenionej do 23 marca 2020 roku o 50% (cena obniżona ze standardowych 21,99 zł do 10,99 zł) nabyć można również całe pakiety gier z serii. Obecnie występują one w następujących cenach:

  • Broken Sword Trilogy (trzy pierwsze części) – 10,79 zł
  • Broken Sword: Complete Pack (pięć pierwszych części) – 62,25 zł
  • Broken Sword 20th Anniversary Collection (pięć części + dodatki w stylu soundtracków) – 138,49 zł

Syberia

Syberia to wspaniała opowieść z zachwycającą stroną wizualną. Przygody Kate Walker wciągają i trudno się od nich oderwać. Mankamentów dotyczących samego interfejsu nie brakuje, ale jak pokazał rozwój serii – nie był to na tyle poważny problem, aby nie przygotować dla graczy następnych dwóch części – pisał Radek w 10. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

syberia - kultowe gry przygodowe

Dziś na jednej z najpopularniejszych platform dystrybucyjnych gier w wersji cyfrowej nabędziemy oryginalną wersję gry z 2002 roku. Jej koszt wynosi 34,99 zł, a w podobnej cenie nabędziemy sequel. Trzecia część trylogii była oceniana zdecydowanie mniej pozytywnie niż kultowe poprzedniczki, a i koszt zakupu gry z 2017 roku jest znacznie większy. Podstawowa wersja wyceniona została bez żadnych promocji na 107,99 zł.

Phantasmagoria

Niedawno wiele dyskusji zrodził interaktywny odcinek Black Mirror. W 1995 roku nowinką techniczną stanowiło coś nieco odmiennego – to elementy filmów i występujących w nich na potrzeby komputerowego produktu aktorów włączono w strukturę gry. Phantasmagoria to świetny klasyk grozy. Cechuje go przede wszystkim znakomity klimat, nienachalna muzyka oraz wciągająca historia – pisał Radek w 9. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

phantasmagoria

Jedna z pierwszych gier wykorzystujących technologię full-motion video dostępna jest na Steam w wersji oryginalnej, bez żadnych przeróbek. Kosztuje ona 42,43 zł, a na chwilę obecną nie są dostępne żadne promocje. Przygodówka ta mocno się zestarzała, więc wyczulonym na obrzydliwości graficzne użytkownikom polecamy śledzić platformę w oczekiwaniu na jakąś większą obniżkę ceny.

Jack Orlando: A Cinematic Adventure

Nawet jeżeli można wskazać pewne mankamenty, to nie zmienia to faktu, że Jack Orlando: A Cinematic Adventure jest jedną z najbardziej wyjątkowych gier, jakie powstały na polskim rynku. Polskim twórcom udało się rewelacyjnie oddać nastrój Ameryki, zadbać o urozmaicony, złożony świat przedstawiony i przede wszystkim przygotować dla odbiorców produkt, z którego korzystanie naprawdę wciąga – pisał Radek w 4. odcinku Kultowych Gier Przygodowych.

jack orlando kultowe gry przygodowe

Ostatnią grą z naszej klasycznej piątki jest rodzima produkcja, która wciąż ma wielu fanów. Najlepiej świadczy o tym stale funkcjonujący i aktywny fanpage kultowego tytułu na Facebooku! Wersja Jack Orlando: Director’s Cut dostępna jest na Steamie za 17,99 zł. Dodatkowo dokupić można też soundtrack, kosztujący dwa razy tyle co gra. Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Harolda Faltermeyera uważana jest za wybitną!


Oczywiście baza przygodówek typu point and click na Steam nie ogranicza się wyłącznie do tych pięciu produkcji. Dajcie znać w komentarzach, jakie tytuły dorzucilibyście do tej listy!

Grafika: Steam.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o