Dziewięć seriali z 2019 roku, które warto nadrobić przez Święta

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 23.12.2019, 16:00 Aktualizacja: 31.12.2020, 12:10
Gra o Tron czy Czarnobyl to produkcje polecane przez wszystkich, ale były niejedynymi serialami z 2019 roku, które warto nadrobić przez Święta i Sylwestra, aby zacząć 2020 rok z czystym sumieniem. Sprawdźcie listę dziewięciu produkcji, których na bank nie możecie pominąć!
nominacje do emmy dla gry o tron i czarnobyla
26 Udostępnień

True Detective – Sezon 3

Po niezwykle nieudanym drugim sezonie można było mieć spore wątpliwości, czy kontynuacja tej serii i kręcenie trzeciego ma sens. Pomimo że ostatecznie nowa część detektywistycznego serialu nie dorównuje poziomem znakomitej pierwszej, to ku sporej uldze zmazuje plamę po poprzedniku. Tym razem otrzymaliśmy aż trzy płaszczyzny czasowe, po których się swobodnie poruszamy; ciężki, gęsty klimat – doskonale znany z pierwszego pierwszego sezonu, a także nieśpieszną, niepotrzebnie nie uatrakcyjnianą narrację. A do tego wszystkiego również minimalistycznego, ale skutecznego w przekazywaniu emocji Mahershalę Alego.

Co prawda można się nastawić na parę nietrafionych pomysłów (sceny oniryczne, miałko poprowadzony wątek romansu czy kilka momentów, w których zwątpiono w inteligencję widza i postanowiono wyłożyć mu wszystko „kawa na ławę”), lecz na szczęście to tylko pojedyncze mankamenty, które nie zaburzają ogólnego poczucia oglądania przyzwoitego serialu, który jest dostępny na platformie HBO GO.

Więcej o jego poziomie przeczytacie w naszej recenzji 3. sezonu True Detective.

Nasza planeta – Sezon 1

Myślę, że to taki serial, który w święta będzie idealny dla wszystkich członków rodziny, łączący różne pokolenia – zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Osiem odcinków zachwycającej wizualnie wędrówki po świecie i przyglądanie się dokumentalnym okiem codzienności zwierząt oraz innych gatunków żyjących na naszej planecie. A do tego (choć niemal zawsze obecna w tego rodzaju produkcjach) nuta refleksji związana z obecnością człowieka w tym świecie. Serial Nasza planeta dostępny jest na platformie Netflix.

The Crown – Sezon 3

Długi czas wyczekiwania, przesuwanie daty premiery… W końcu jest. Trzeci sezon The Crown i dalsze dzieje Królowej Elżbiety II oraz Księcia Filipa. Autorzy serialu podjęli ryzyko i wymienili szereg nazwisk w obsadzie – w tym te najważniejsze. I tak Claire Foy oraz Mattha Smitha zastąpili Olivia Coleman i Tobias Menzies.

Z jakim skutkiem? Jak prezentują się kolejne lata panowania na królewskim tronie? Na jakich ważnych wydarzeniach historycznych ma ono miejsce? Dla tych widzów, którzy jeszcze się o tym nie przekonali i w porę nie włączyli platformy Netflix – być może czas najwyższy, w końcu data premiery The Crown 3 już dawno za nami!

Czarne lustro – Sezon 5

Twórcy jednego z seriali z ostatniej dekady mogących się pochwalić statusem kultowego postanowili powrócić do zdecydowanie korzystniejszej formuły trzech epizodów. Nie wprowadzono także dodatkowych atrakcji typu rozgrywka interaktywna, którą proponował opisywany w naszej recenzji Black Mirror: Bandersnatch. Teoretycznie otrzymujemy Black Mirror w starym, dobrym wydaniu.

Czy w takim razie piąty sezon kontrowersyjnego serialu, dostępnego na platformie Netflix, dorównuje poziomem np. pierwszym dwóm? Czy w interesujący sposób podjęto w nim nowe ważne tematy społeczne i dotyczące niebezpieczeństw niesionych wraz z rozwojem technologii? W okresie świątecznym na pewno nie zabraknie chwili wolnego, aby odejść od wigilijnego stołu i móc się o tym przekonać. W naszej recenzji 5. sezonu Black Mirror oceny poszczególnych odcinków wahały się od 6 do 7 w dziesięciostopniowej skali.

Czarnobyl – Sezon 1

Rzadko zdarza się, aby serial był w stanie tak jednogłośnie zafascynować tak wiele osób. W dodatku liczący raptem pięć odcinków i niezwykle skromny w formie. A jednak takiego sukcesu bardzo szybko doczekali się twórcy Czarnobyla. Przez cztery odcinki z niezwykłą precyzyjnością i niemal minuta po minucie przybliżyli widowni grę z czasem, w jakiej musieli uczestniczyć naukowcy, służby ratownicze oraz mieszkańcy zagrożonego miasta, ukazując wszystko dzięki znakomitej pracy operatorskiej.

Finalny, piąty epizod pozwala na chwilę oddechu, choć niczym w rasowych amerykańskich dramatach sądowych, również na sali rozpraw w Czarnobylu dzieje się sporo. Nic dziwnego, że nasza recenzja serialu Czarnobyl jest tak pełna entuzjazmu!

Jedną z najgłośniejszych serialowych premier tego roku można nadrobić na platformie HBO GO. Powszechnie uważa się, że po ozięble przyjętym finale Gry o Tron to właśnie ten serial zatrzymał odpływ użytkowników serwisu i dzięki niemu na pytanie gdzie oglądać seriale odpowiedź może być zupełnie inna niż „tylko na Netfliksie”.

Watchmen – Sezon 1

Dzieło Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa to nie tylko jedna z najważniejszych komiksowych pozycji z lat 80., lecz także z całego literackiego świata superbohaterów. Dokładnie dziesięć lat temu z powodzeniem na kinowy ekran przeniósł tę historię Zack Snyder, kręcąc znakomite, blisko trzygodzinne kino stanowiące udane połączenie dramatu psychologicznego z wartką akcją i efektami specjalnymi. Siła filmu Watchmen polega na tym, że zaprezentowane w nim świeże, unikatowe spojrzenie na fenomen bycia superbohaterem i związany z nim cały mit.

W minioną niedzielę premierę miał dziewiąty, ostatni odcinek serialu, do którego scenariusz napisał Damon Lindelof (Pozostawieni, Zagubieni, Prometeusz). To wariacja na temat komiksowej opowieści Moore’a i Gibbonsa. Jeżeli jak ja nie oglądaliście tej produkcji na bieżąco i czekaliście na możliwość sięgnięcia po komplet odcinków dostępnych na platformie HBO GO, to być może właśnie teraz nadarza się na to odpowiednia okazja. A czekałem na to od przeczytania recenzji Watchmen po 6 przedpremierowych odcinkach!

Wielkie kłamstewka – Sezon 2

Po obejrzeniu pierwszego sezonu poczuciu satysfakcji z seansu towarzyszyło przekonanie, że jednocześnie nie jest to historia, która wymagałaby kontynuacji. Inaczej uznali twórcy serialu i przygotowali dalsze perypetie żeńskiego tercetu ze spokojnego na pozór miasteczka. Na zachętę do dalszego towarzyszenia tym bohaterkom do obsady włączono nowe głośne nazwisko – Meryl Streep.

Jak rekordzistka nominacji do statuetki Oscara sprawdziła się w serialowym formacie? Czy stworzyła równie zajmującą postać co znane nam już doskonale z tej historii Nicole Kidman, Reese Witherspoon oraz Shailene Woodley (i jak zawsze świetnej Laury Dern na drugim planie)? Drugi sezon Wielkich kłamstewek dostępny jest od 10 czerwca na platformie HBO GO. Tam poznacie

Już nie żyjesz – Sezon 1

Serial, który w okresie premiery jeszcze na dobre się nie rozkręcił, a już pojawiło się mnóstwo doniesień o planowanej kontynuacji. Obecnie trwają przygotowania do drugiego sezonu, zatem warto nadrobić pierwszy, w którym Jen — zgorzkniała agentka nieruchomości borykająca się z żalem i złością po nagłej śmierci męża — poznała w grupie wsparcia wrażliwą optymistkę o imieniu Judy. Jaką tajemnicę skrywa nowa przyjaciółka?

Mocną stroną Już nie żyjesz jest rola Christiny Applegate – zasłużenie nominowana za nią do Złotego Globu aktorka wyciska ze scenariusza maksimum i brawurowo prezentuje tragizm swojej postaci. Serial, na który składa się dziesięć niespełna półgodzinnych odcinków, dostępny jest na platformie Netflix.

Gra o tron – Sezon 8

Trudno przypuszczać, aby jakikolwiek fan tego serialu był dopiero przed włączaniem finalnego sezonu, ale skoro w naszym zestawieniu nie brakuje tych najgłośniejszych produkcji roku, to i Gra o tron musi się w nim znaleźć. Dyskusji i sporów wynikających z mieszanych uczuć odnośnie do finalnej części powstało co nie miara. Aż do tego stopnia, że pojawiła się idea napisania petycji do twórców o dokręcenie bardziej satysfakcjonującego finału.

Czy w roku 2020 szerokie dysputy na temat Gry o tron ustaną? Pewnie nie, ale można je poprowadzić jeszcze w 2019 i dzięki platformie HBO GO odświeżyć (lub nadrobić) zamykających serię sześć epizodów. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Gra o Tron w tegorocznych Nagrodach Emmy zdobyła zdecydowanie najwięcej statuetek!

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments