PlayStation 5 z oficjalną datą premiery. Będzie też nowy pad!

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 8.10.2019, 16:00 Aktualizacja: 9.10.2020, 11:45
W oficjalnej notce na blogu PlayStation pojawiło się potwierdzenie oficjalnej daty premiery PlayStation 5 (choć nie co do dnia), rozjaśnienie kilku szczegółów technologicznych oraz informacje o nowym padzie do PS5 - DualShock 5. Co nowego wiemy o konsoli kolejnej generacji Sony?
playstation 5 zbyt szybko
36 Udostępnień

Oficjalna nazwa nowej konsoli Sony to PlayStation 5

Mimo iż produkcja nowej konsoli Sony była już komentowana przez prezesów firmy nie raz i nie dwa, dopiero teraz potwierdzona została oficjalna nazwa sprzętu do gier kolejnej generacji. Obyło się bez szczególnych zaskoczeń – po prostu będzie to PlayStation 5. Oprócz tego dowiedzieliśmy się również, kiedy powinniśmy spodziewać się sprzętu na półkach.

Wstępna oficjalna data premiery PlayStation 5 to Święta 2020. Na termin ten wpłynąć mogą przede wszystkim problemy z dostawami półprzewodników oraz innymi elementami technicznymi, gdyż pod względem działania wszystko wydaje się jak dotychczas sklejać – konsolę PlayStation 5 widzieliśmy już w akcji na spotkaniu z inwestorami Sony, a jej możliwości wydają się być imponujące.

Nowy pad do PS5 to DualShock 5

Nowa konsola Sony oznacza również premierę nowego kontrolera DualShock 5. Pad do PlayStation 5 będzie kontynuacją znanego i lubianego kontrolera. Jako że ostatnimi czasy DualShock 4 doczekiwał się przede wszystkim nowych kolorów, zmiany techniczne są jak najbardziej na miejscu. Znacznie szersza stanie się paleta informacji zwrotnych od kontrolera, dzięki czemu wibracje podczas rozbijania się samochodami będą zupełnie inne niż te spowodowane ostrym wejściem na boisku piłkarskim. Możliwości DualShock 5 mają być tak subtelne, że pozwolą nam na bieganie przez pola trawy lub taplanie się w błocie.

Kolejną nowością w padzie do PS5 będą adaptacyjne triggery zainkorporowane do przycisków L2 i R2. Twórcy gier będą mogli je zaprogramować w taki sposób, aby gracz był w stanie poczuć wyciąganie kuszy i strzały czy przyspieszanie off-roadowego samochodu na kamienistym terenie. Deweloperzy otrzymali już wczesne wersje kontrolera i starają się wymyślić ich najlepsze użycie.

Jakie jeszcze informacje o PlayStation 5 są nowe?

Wśród nowinek warto wyróżnić jeszcze następujące informacje o PlayStation 5, z których część podana została przez Sony dla serwisu WIRED w materiale prasowym na wyłączność. Według nich:

  • opcja ray tracingu mocno wpływająca na możliwości grafiki w PlayStation 5 jest kwestią sprzętową i będzie ogarnięta razem z GPU,
  • mimo iż konsola nie pozbędzie się napędu, jej dysk twardy oparty na technologii SSD będzie znacznie szybszy, a napęd optyczny dwukrotnie przebije prędkość odtwarzaczy Bluray 4K,
  • gry instalować będziemy mogli w kawałkach, wybierając komponenty i tryby gry faktycznie przez nas używane,
  • ekran startowy oraz menu mają być znacznie żywsze ze względu na opcje personalizacji.

 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Woroq
Woroq
4 lat temu

SSD dwukrotnie szybszy od Bluray 4k? Poprawcie proszę, to błąd. To napęd optyczny w PS5 będzie 2x szybszy od Bluray 4k, SSD w PS5 będzie generował pewnie 30-50x transfer vs Br 4k