Egzemplarze recenzenckie Control wysłano tylko do kobiet?
Premiera Control 27 sierpnia a wydarzenia z 26 sierpnia 1920 r.
19. poprawka do konstytucji, gwarantująca wszystkim Amerynakom prawa wyborcze, została przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych 18 sierpnia, ale to 26 sierpnia został ogłoszony Dniem Równości Kobiet. A to dlatego, że dopiero 26 sierpnia poprawka do konstytucji zaczęła w ogóle oficjalnie obowiązywać. Tego dnia trafiła na biurko ówczesnego sekretarza stanu Bainbridge’a Colby’ego. Dokument wbrew nadziejom sufrażystek i członkiń Narodowej Partii Kobiet został podpisany niemedialnie, za zamkniętymi drzwiami, jednak
New York Times poświęcił wtedy temu wydarzeniu kolumnę na pierwszej stronie.
Jak to wszystko ma się do premiery Control? Studio Remedy Entertainment nigdy wcześniej nie stworzyło gry, w której grywalną postacią byłaby kobieta. 505 Games, czyli wydawca Control, postanowił więc zrobić z tego swego rodzaju symbol: pokazać historyczny krok fińskiego studia i świętować rocznicę Dnia Równości Kobiet. Jak zwykle jednak zamysł był piękny, ale wykonanie niekoniecznie.
Pomysł na PR od 505 Games
505 Games rozesłało testowe wersje Control przedpremierowo do określonej grupy streamerów i youtuberów – kobiet. Mężczyźni nie zostali wyłączeni co prawda całkowicie z możliwości przedpremierowego grania, ale włoski wydawca mocno nastawił się na kobiety-recenzentki. I zamiast stworzyć sobie tym dobry PR, mocno naciął się na ostre reakcje i kobiet, i mężczyzn. Gracze wytknęli mu bowiem, że równouprawnienie to nie to samo, co wywyższanie jednej grupy społecznej nad drugą.
Gracze pogadali i sprawa szybko ucichła, bo koniec końców egzemplarze recenzenckie trafiły wszędzie, gdzie miały trafić (naszą recenzję Control przygotował Michał). Gra zbiera wysokie noty.