Xbox Scarlett – wszystkie aktualne informacje

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 16.07.2019, 18:00 Aktualizacja: 17.07.2020, 11:17
Wiemy już sporo na temat najnowszej konsoli Microsoftu. Wiele informacji pojawiło się w trakcie prezentacji na E3, ale część z nich porozsiewana jest po newsach i nie zawsze transparentna. Kiedy wyjdzie PlayStation 5 i jakie gry zaoferuje? Jaka będzie jego moc i cena? Zebraliśmy wszystkie informacje!
xbox scarlett - data premiery, gry, cena, technologia
0 Udostępnień

Jaka będzie nazwa nowego Xboksa i po co powstaje?

Choć oczywiście znajdą się i tacy, którzy w powstawaniu nowej generacji konsol wietrzyli będą jedynie chęć złupienia graczy, trzeba przyznać – na nowego Xboksa czekamy już stosunkowo długo. Pierwsza konsola Microsoftu pojawiła się na rynku w 2001 roku, Xbox 360 miał premierę w 2006 roku, a w 2013 roku gracze z trzynastu krajów świata kupić mogli pierwsze konsole Xbox One. Kolejna generacja to także kolejna odsłona walki o pozycję lidera na rynku konsolowej rozrywki. Wyprzedzić konkurencji nie chce się dać ani Sony, ani Microsoft, więc obie firmy idą łeb w łeb jeżeli chodzi o tempo konstrukcji nowego sprzętu do grania.

Póki co nowy Xbox określany jest mianem Project Scarlett. Tak też przedstawiona była konsola w trakcie prezentacji Microsoftu na E3, podczas której zaprezentowany zostały światu pierwsze szczegóły technologiczne nowego sprzętu. Mimo to Project Scarlett wciąż uważany jest przez większość branżowych dziennikarzy za nazwę prowizoryczną i kodową, która jeszcze zdąży się zmienić. Z racji tego jako podstawę nomenklatury przyjęliśmy w naszym artykule nazwę Xbox Scarlett, która jasno odsyła do historii konsoli i wprowadza do niej nowy element.

Kiedy wyjdzie Xbox Scarlett?

Microsoft podał już w miarę dokładne widełki tego, kiedy gracze z kilku pierwszych krajów powinni spodziewać się premiery Xbox Scarlett. Oficjalnym hasłem są „wakacje 2020”, ale mowa tu przede wszystkim o rynku amerykańskim oraz kilku krajach Europy. Warto przypomnieć, że Xbox One trafił do Polski dopiero we wrześniu 2014, gdy wielu graczy z całego świata cieszyło się konsolą od ponad roku!

Czy również Xbox Scarlett wyjdzie z opóźnieniem? Ze względu na chęć ominięcia ewentualnych problemów z dostawami części elektronicznych, opóźniona premiera w pewnych częściach świata jest bardziej niż pewna. Nie wiemy, jak dokładnie dotknie to Polskę, jednak Microsoft nigdy nie widział w nadwiślańskim rynku odpowiednio mocnego potencjału.

Szczegóły technologiczne Xbox Scarlett

Microsoft zapewnia, że Xbox Scarlett technologicznie ma być co najmniej czterokrotnie mocniejszy niż poprzednik. Jak firma z Redmond chce tego dokonać?

  • Procesor bazujący na architekturze Zen 2 od AMD oraz RDNA Radeona, a także użycie GDDR6 RAM oraz nowej generacji SSD pozwolić na ładowanie gier nawet czterdzieści razy szybciej.
  • Chociaż w naszym poradniku jaki telewizor do konsoli kupić sugerowaliśmy, aby dać sobie spokój ze sprzętem umożliwiającym obsługę 8K, Xbox Scarlett pod względem technologicznym będzie pozwalał na uruchomienie gier w takiej jakości. Trudno jednak stwierdzić, jak zareagują na to deweloperzy i jak wiele gier nagrywanych będzie w 8K.
  • W tym samym artykule pisaliśmy, że kolejną niespotykaną opcją są gry oferujące szybkość odświeżania rzędu 120 klatek na sekundę. Taką liczbę fps Xbox Scarlett jak najbardziej będzie obsługiwał, jednak trzeba pamiętać, że na dzień dzisiejszy wszystkie gry osiągają optymalne wyniki przy 60 klatkach, a spora część produkowana jest nadal na 30 klatek.
  • Sporym przełomem technologicznym ma być w kolejnej generacji konsol streaming gier. W przypadku Microsoftu za granie w chmurze odpowiadać ma zapowiadany od dłuższego czasu Project xCloud, chociaż nie licząc ekskluzywnych gier wydaje się być znacznie mniej imponujący niż Google Stadia.

Czy cena Xbox Scarlett naprawdę będzie przerażająca?

Nowa generacja konsol wywołuje wśród graczy przerażenie ze względu na wielkość potencjalnych wydatków. Choć wydaje się, że Microsoft nie popełni po raz drugi błędu z okolic premiery Xbox One (gdzie niepotrzebny już nikomu Xbox Kinect podwyższał cenę sprzętu o sto dolarów względem konkurencji!), a i historia PlayStation dobitnie pokazała, że przegięcie ceny mocno odbić może się na wynikach sprzedażowych, prognozy nie brzmią jak na razie optymistycznie.

W przypadku ceny PlayStation 5 chodzi przede wszystkim o oceny analityków, którzy przewidują premierowe rozbicie konsoli Sony na kilka wersji różniących się pojemnością dysku twardego. W przypadku ceny Xbox Scarlett mamy do czynienia z wypowiedzią przedstawicieli Microsoftu. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jakie są rozsądne progi cenowe dla konsoli i czego w tym względzie oczekują konsumenci – rozpoczął w wyważony sposób wypowiedź dla Windows Central dyrektor ds. zarządzania programem Project Scarlett, Jason Ronald.

Po chwili jego słowa zamieniły się jednak w mroczną zapowiedź tego, ile kosztować może Xbox Scarlett. – Jednocześnie w pewnych względach dokonujemy innowacji i przesuwamy granice. Na tym etapie nie udostępniamy żadnych szczegółów na temat ceny czy bardziej przybliżonej specyfikacji. Powiem jednak, że jesteśmy bardzo pewni tego, co tworzymy. To zawiesi nową poprzeczkę dla tego, czego należy oczekiwać od konsoli do gier – powiedział, przygotowując nas powoli do pogodzenia się ze znacznie wyższą ceną Xbox Scarlett niż Xbox One.

Jakie gry na Xbox Scarlett obiecał już Microsoft?

Niestety, póki co nawet potencjalne gry na Xbox Scarlett pozostają tajemnicą. Pewne jest wyłącznie połączenie premiery nowej konsoli Microsoftu z wyjściem na rynek Halo Infinite. Więcej szczegółów na temat najnowszej odsłony kultowej serii strzelanek poznamy dopiero na targach E3 2020. Zaprezentowany na tegorocznym E3 trailer ma charakter głównie kinowy i nie zrobił w Los Angeles furory.

Oczekujecie na tę konsolę i nie możecie doczekać się kiedy wyjdzie Xbox Scarlett? Nie tylko wy! Jesteśmy niezwykle ciekawi, jak Microsoft planuje przerwać dominację Sony (najlepiej widać ją po wynikach sprzedaży Xbox One i PlayStation 4). Technologicznie oba projekty nie wydają się póki co różnić (chociaż niektórzy deweloperzy gier sugerują już, że PS 5 będzie silniejsze niż Scarlett) zbyt mocno, więc może szansą będą urządzenia peryferyjne lub większa liczba hitów exclusive? Przekonamy się niedługo!

Źródło: CNET, Eurogamer.net, Polygon, Windows Central, YouTube. Grafika: Variety. 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments