Cena PlayStation 5 znacznie przebije PS4?

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 23.04.2019, 5:46 Aktualizacja: 30.07.2020, 13:04
Znamy coraz więcej szczegółów na temat nowej konsoli Sony, ale cena PlayStation 5 wciąż pozostaje w sferze domysłów. Korzystają z tego branżowi czarnowidzowie, próbując oszacować możliwy koszt PS5. Wizja Matthew S. Smitha z serwisu Digital Trends wydaje się przekonująca i przerażająca jednocześnie.
cena playstation 5
4 Udostępnień

Cena PlayStation 4 była mocnym atutem konsoli

Gdy jakiś czas temu stanąłem przed wyborem konsoli, koszt nowego sprzętu odgrywał niebagatelną rolę. Nie chodzi tu nawet o to, że na nabywanym sprzęcie musiałem jakoś specjalnie oszczędzać. Jako gracz skupiony raczej na kilku konkretnych tytułach (właściwie to kolejnych częściach serii FIFA)  i kompletnie nieprzywiązujący uwagi do grafiki, nie zwracałem uwagi ani na dostępne gry na wyłączność, ani na możliwości techniczne drzemiące w konsolach. W tym momencie jedyną różnicą pomiędzy PS4 a Xbox One stanowiła cena. A jeśli różnicy nie widać, to…

PS4 konsoli playstation 5

Bardzo możliwe, że podobny tok myślenia przyświecał wielu osobom, które przedłożyły konsolę Sony nad sprzęt Microsoftu. Sprzedaż Xbox One oraz PlayStation 4 zdecydowanie lepiej wyglądała po stronie japońskiej. Konsola obecnej generacji wyprzedziła już pod względem nabytych przez graczy jednostek swojego poprzednika (92 do 87 milionów egzemplarzy), daleko w tyle zostawiając nowego Xboksa (43 miliony). Cena mniejsza o kilkaset złotych mogła się do tego mocno przyczynić.

Cena PlayStation 5 będzie znacznie wyższa?

Jak informowaliśmy już w artykule ze wszystkimi informacjami o PlayStation 5, CPU oparte zostanie na trzeciej generacji linii Ryzen od AMD i zawierało będzie osiem rdzeni, charakterystycznych dla nowej mikroarchitektury 7nm Zen 2 firmy. Oznacza to, że wydajność nowej konsoli znacząco wzrośnie, jednak cena PlayStation 5 również może być przez to odpowiednio wyższa. Jak zauważył Matthew S. Smith z serwisu Digital Trends, stosunkowo niski koszt PS4 wynikał przede wszystkim z budżetowych rozwiązań konstrukcyjnych.

playstation 4 pro 500 milion

Już w chwili premiery PS4 zastosowana w nim mikroarchitektura AMD Jaguar była rozwiązaniem dość średnim, zdecydowanie przedkładającym efektywność nad moc. Tym razem Sony postawić chce na znacznie lepsze bebechy konsoli, a wspomniana już trzecia generacja linii Ryzen to technologiczny majstersztyk, podobnie zresztą jak GPU bazowane na Radeon Navi, kartach graficznych wspierających technologię ray tracingu i nie będących jeszcze nawet w sprzedaży. Oznacza to, że cena PlayStation 5 może być znacząca wyższa niż w przypadku poprzednika.

Trzy wersje PlayStation 5. Ile mogą kosztować?

W przytaczanym już artykule Smitha pojawiła się bardzo prawdopodobna teza, w myśl której Sony może chcieć zaniżać cenę PlayStation 5, oferując konsole z dyskami twardymi różnej pojemności. O ile sam ostrożny byłbym z myśleniem o wersji 256GB (Sony podkreśla, że zdaje sobie sprawę z niedogodności przy instalacji The Division 2 czy przekraczającego rozmiarem 100 GB Call of Duty: Black Ops 4), tak tok myślowy dziennikarza wydaje się całkiem sensowny. Biorąc pod uwagę koszt znacznie droższych komponentów oraz przewidując bardziej ekskluzywne podejście Sony do tematu konsoli jako sprzętu, spekuluje on wyjście nawet trzech wersji PS5.

Idealnie pokrywałoby się to z plotkami na temat kilku wersji nowego sprzętu Microsoftu, do których wstęp stanowić ma nowy Xbox One S bez napędu na płyty. Jak wyglądałyby ceny PlayStation 5 w trzech wersjach zaproponowanych w artykule z portalu Digital Trends?

  • PlayStation 5 256 GB – 450 dolarów
  • PlayStation 5 512 GB – 500 dolarów
  • PlayStation 5 1 TB – 600 do 700 dolarów

Zważywszy na fakt, że najdroższe obecnie PlayStation 4 PRO kosztowało w dniu premiery 400 dolarów, byłby to spory szok. Oficjalnej ceny PlayStation 5 nie poznamy jeszcze przez długi czas, więc na dzień dzisiejszy pozostają nam wyłącznie spekulacje. Wizja Smitha, mimo iż poparta solidnymi argumentami, wydaje się nazbyt apokaliptyczna. A może taka estymacja jest po prostu realistyczna i już teraz trzeba odkładać pieniądze na droższy sprzęt?

Przekonamy się już w 2020 roku, bo jak na razie cena PlayStation 5 z Media Marktu wydaje się całkowicie śmieszna.

Grafika: Unsplash, Sony; Źródło: Digital Trends

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments